Spawanie światłowodów jako przyszłość spawalnictwa

Wraz z rozwojem telekomunikacji i jej znaczenia w świecie przemysłu, odnotowujemy rosnące zapotrzebowanie na trwałe złącza. Nic dziwnego, że firmy chcąc zagwarantować sobie byt i pozycję na rynku, potrzebują i sięgają po profesjonalistów w zakresie instalacji-spawania światłowodów. Czego potrzebuje idealny instalator i jak nim zostać?

  1. Spawarka światłowodowa – jej obsługa jest istotą i celem istnienia instalatora. Obycie z włóknami, wyliczenia pomiarowe, środowisko pracy… to wszystko wpływa na efekt końcowy, jednak niczego nie zrobimy bez pełnej znajomości urządzenia, które niestety nie zawsze jest uniwersalne. W pracy spawacza możemy mieć do czynienia z różnymi modelami, nie wszystkie będą działać jednakowo, dlatego kluczowe jest zapoznanie się z jak największą ilością sprzętu. Jakość i sprawność spawarki będzie różnić się w zależności od ceny, ale i przede wszystkim od umiejętności spawacza.
  2. Znaj włókna – światłowody tworzymy z włókien, które różnią się przesyłem energii. Czynnikiem warunkującym straty mocy jest ich geometria, czyli średnica pola modu oraz centryczność rdzenia względem płaszcza. Rozróżniamy je też ze względu na rodzaj modu, może być o przesuniętej dyspersji, odporny na zgięcia lub wielomodowy. Dużo informacji, lecz prawidłowo odmierzone parametry włókien mają kluczowe znaczenie dla dalszego procesu spawania, warto o tym pamiętać.
  3. BHP to podstawa – za to, nie należy zapominać o własnym zdrowiu. Jeśli decydujemy się na pracę spawacza warto uważać na warsztatach i lekcjach, aby potem się nie sparzyć…
  4. Konserwacja – czyszczenie optyki, v-rowków i uchwytów, a na dodatek cykliczna wymiana elektrod, w zależności od producenta spawarki (te różnią się trwałością). Podczas czyszczenia zalecam używanie produktów o miękkim włosiu nasączonych alkoholem dla uzyskania najlepszych rezultatów. Choć może się wydawać, że to wiele czynników, o które należy zadbać mając na celu utrzymanie jakości pracy, chodzi tu równocześnie i o nasze własne bezpieczeństwo.
  5. Ocena – po każdej instalacji należy dokonać oględzin wykonanego spawu. Możemy użyć do tego samej spawarki, która (jeśli ma taką funkcję) przedstawi nam szacunkową diagnozę.

Jest to ogólny zarys tego, o co należy zadbać w pracy instalatora światłowodów, a jeśli jesteś laikiem lub zastanawiasz się nad pracą spawacza bądź masz pod sobą grupę instalatorów, skorzystaj z naszej oferty.

Ośrodek Szkoleń Operatorów (OSO) organizuje kursy spawania światłowodów. Nauczą cię wszystkiego, co wymieniłem w sylwetce spawacza krok po kroku. Wymagają ukończonego 18 roku życia oraz co najmniej podstawowego wykształcenia. Po ukończeniu kursu otrzymasz certyfikat zarówno w języku polskim, jak i angielskim – honorowany u nas i zagranicą. Jeżeli zastanawiasz się nad wysłaniem pracowników na dodatkowe kursy oferują rabat dla większych grup.