Wybieramy odpowiednie szelki bezpieczeństwa

prace wysokościowe alpinistycznePraca na wysokości wymaga zastosowania odpowiednich środków bezpieczeństwa zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. Najbardziej podstawowym są szelki budowlane. Dzięki nim pracownik nie jest tak łatwo narazić się na upadek z wysokości. Ważny jest wybór odpowiednich szelek, które są zgodne ze wszelkimi normami. Jeśli dobierzemy do prac np. uprząż do wspinaczki, możemy narazić się na konsekwencje w razie kontroli. Co zrobić z tym tematem i jak wybrać dobry sprzęt? Dowiesz się tego w tym artykule.

Normy zgodności

Przy wyborze szelek bezpieczeństwa należy kierować się przede wszystkim tym, czy są wykonane zgodnie z normą PN-EN361. Wszystkie szelki przeznaczone do robót na wysokości będą miały taką normę, zatem zadanie jest już o tyle prostsze. Innymi obowiązującymi oznaczeniami, które określają zgodność są PN-EN358 – stosowane do pasa do pracy w podparciu, a także PN-EN813 – do punktu, w którym pracuje się z linami. Warto wiedzieć, że oba te elementy nie są obowiązkowe w wyposażeniu szelek, ale jeśli chcemy pracować również w podparciu, dobrze znaleźć taki sprzęt. Te punkty wymagają pracy w odpowiedniej pozycji, dlatego nie wolno do nich dopinać systemów asekuracji upadku.

Jak dobrać odpowiednie szelki?

Podstawowe kryterium, czyli normy europejskie, już znamy i wiemy, że należy się nim kierować w pierwszej kolejności. Musimy się jednak zastanowić nad tym, gdzie mamy zamiar pracować, bo nie każde szelki mogą się nadawać do użytku. Oprócz podstawowych norm muszą one spełniać normy wytrzymałościowe. Określają one np. temperatury, w których możemy wykonywać pracę. Jeśli mamy zamiar działać przy oddziaływaniu na nas różnych substancji, także powinniśmy wziąć to pod uwagę. Niemniej ważnym kryterium jest oczywiście wygoda pracownika. Odpowiednie dobranie sprzętu do wagi i wzrostu zapewni dogodniejszą pracę. Mimo że szelki mają uniwersalne rozmiary, mogą one być lepiej dostosowane dzięki regulacji częściowej lub całościowej. Dodatkowym rozwiązaniem zapewniającym większą wygodę są podkładki, np. na uda lub biodra. Zapobiega to wrzynaniu się pasów i dzięki temu pracuje się o wiele przyjemniej.

Zagrożenia

Szelki bezpieczeństwa są niezwykle ważne przy pracy na wysokości. Nadal jednak wiele osób korzysta z nieodpowiedniego sprzętu lub też, co gorsza, nie ma żadnych zabezpieczeń. Jest to niezgodne z przepisami BHP. Upadek już nawet z wysokości pierwszego piętra może skończyć się dotkliwymi obrażeniami. Im wyżej jesteśmy, tym bardziej wzrasta zagrożenie. Niefortunny upadek może doprowadzić nawet do śmierci pracownika! Ryzyko nie jest warte tego wszystkiego. Należy się dobrze zabezpieczyć. Szelki powstrzymują przed spadnięciem z wysokości i dzięki nim nie dojdzie do wypadku.

Pracownik w szelkach budowlanych

Budowa szelek

Podstawowymi elementami są taśmy i klamry regulacyjne, które powinny być umieszczone w jak największej ilości miejsc. Szelki powinny także posiadać punkty zaczepowe – z przodu i z tyłu. Mała ilość klamr i zaczepów nie jest dla nas dobra, ponieważ nie mamy możliwości odpowiedniej regulacji szelek. To sprawia, że stają się niewygodne, mogą łatwo się luzować zwłaszcza w okolicy ud i w konsekwencji – nie zabezpieczą nas odpowiednio przed upadkiem. Nie wybierajmy zatem szelek tylko ze względu na cenę. Bezpieczeństwo jest najważniejszą sprawą, dlatego trzeba o tym pomyśleć w pierwszym rzędzie.

Odpowiednie użycie szelek budowlanych to ważna kwestia na miejscu pracy. Dobrym rozwiązaniem jest odbycie kursu, zwłaszcza gdy mamy zamiar wykonywać prace wysokościowe za granicą. Ośrodek Szkolenia Operatorów OSO zapewnia odpowiednie przeszkolenie w tym zakresie. Sprawdź naszą ofertę na naszej stronie internetowej.!