Szkolenie na dźwigi budowlane- zdobądź uprawnienia razem z OSO!

Ośrodek Szkolenia Operatorów ma dla państwa w ofercie – kurs na dźwigi budowlane, towarowe i towarowo-osobowe. Razem z wysoko wykwalifikowaną kadrą opracowaliśmy szkolenie spełniające wymogi dozoru technicznego oraz zapewniające kompleksowe przygotowanie do egzaminu UDT. Naszym celem jest zapewnienie uczestnikom potrzebnej wiedzy oraz umiejętności, aby pozytywnie zaliczyli obie części egzaminu, zarówno teoretyczną, jak i praktyczną. Nasze wymagania to jedynie: ukończone osiemnaście lat, wykształcenie co najmniej podstawowe oraz zaświadczenie lekarskie wystawiono przez lekarza medycyny pracy. Zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane naszą ofertą szkoleniową do dalszej lektury, w której przedstawimy pracę operatora dźwigów oraz formę naszych szkoleń.

Dźwigi budowlane stanowią nieodzowną część każdego placu budowy podczas wznoszenia wielkich budowli, przy czym ich największym rodzajem, szeroko stosowanym w budownictwie kubaturowym, jest żuraw budowlany. Największe urządzenie dźwignicowe, dostępne w różnych rozmiarach zarówno wysokościowych, jak i szerokościowych. Można je rozróżnić ze względu na mobilność, są to żurawie stacjonarne (konstruowane na miejscu budowy), przenośne, przewoźne, samochodowe, samojezdne (posiadający podwozie szynowe lub gąsienicowe) lub pokładowe. Głównym parametrem urządzenia, jakim kierujemy się przy ustaleniu jego jakości, jest maksymalny moment obciążenia. Maszyna ta może osiągnąć wysokość podnoszenia nawet ponad 100 metrów.

Za podstawowe parametry odpowiadające za sprawność i funkcjonalność dźwigów budowlanych przyjmuje się: udźwig, moment roboczy, rodzaj wysięgnika, wysokość podnoszenia. Najczęściej przy zakupie bądź eksploatacji użytkownicy lub właściciele firm budowlanych zwracają uwagę na właśnie te cechy. Z tego też powodu najlepszą renomą cieszą się sprawdzone firmy posiadające wieloletnią działalność na rynku, spełniające wszystkie wymogi bezpieczeństwa. Często firmy budowlane nie są w stanie pozwolić sobie na zakup takiego urządzenia, sięgają więc do wypożyczalni, co koniec końców okazuje się dla nich być zdecydowanie bardziej odpowiednią opcją. Na co powinniśmy patrzeć wypożyczając sprzęt? Przede wszystkim na jakość dźwigu, renomę firmy, jej doświadczenie i oceny oraz na ogólny zakres całego asortymentu – wypożyczalnie z bogatą ofertą są firmami z większym zaufaniem klienta.

Wszystkie dźwigi budowlane podlegają dozorowi technicznemu, który poświadcza o sprawności sprzętu do funkcjonalnej pracy, czyli pionowego przemieszczania ludzi i/lub ładunków. Ze względu na tę charakterystykę możemy wyróżnić: dźwig osobowo – towarowy (pot. windy) przemieszczający tak i ładunki, jak i ludzi lub dźwig towarowy, służący wyłącznie do przemieszczania ładunków.

Miejsce pracy:

Dźwigi towarowe zostały skonstruowane do tego, aby transportować ładunki na poszczególne piętra budynków. Najczęściej stanowią samodzielną konstrukcję samonośną, do której obsługi używamy panelu sterującego, do którego obsługi należy mieć odpowiednie uprawnienia. Najważniejszym parametrem windy jest jej udźwig, np. dla towarowo-osobowej, czyli wykorzystywanej do przemieszczania ludzi i towarów, wynosi on od 900 kg wzwyż. Dźwigi posiadające wysoki udźwig mają już załączone elementy konstrukcyjne ułatwiające załadunek i rozładunek towaru przy użyciu wózków widłowych, elektrycznych lub paletowych. Siła urządzenia bierze się od napędu pochodzącego od siłowników typu EC (teleskopowe z mechaniczną synchronizacją) lub TCS (z wąskimi szybami). W różnych przypadkach częstym rozwiązaniem jest montaż dodatkowych pochwytów, służących do stabilizacji podłogi w trakcie załadunku.

Budowa:

Do prawidłowej i sprawnej pracy wymagana jest znajomość budowy obsługiwanej maszyny;  przemieszczani ludzie i/lub ładunki znajdują się w kabinach lub na pomostach poruszających się wzdłuż prowadnic pionowych (lub nachylonych w stosunku do pionu pod niewielkim kątem). Inną konstrukcją cechuje się żuraw (dźwig budowlany). Jest to maszyna odpowiedzialna za budowę biurowców, drapaczy chmur i gmachów – ze względu na odmienne funkcje wymaga zdobycia innych uprawnień, o których więcej powiemy w kolejnym akapicie.

Dźwignica składa się z kolumny i wysięgnika, których aparycję, jak i zastosowanie, możemy rozróżnić w zależności od typu dźwigu. Kolumna najczęściej sprowadzana jest do obrotowej podstawy, na której znajduje się wychylny wysięgnik o budowie teleskopowej. Wysięgnik jest instalowany głównie w dwóch miejscach albo wychylony pod odpowiednim kątem na szczycie kolumny, albo w jej środku (w tym przypadku za jego ruch odpowiedzialny jest wodzak). Na drugim końcu wysięgnika znajduje się cięgnik. Aby żuraw mógł sprawnie działać potrzebuje silników elektrycznych, które dostarczą potrzebną mu moc do wykonania pracy – najczęściej jest używana do obrotu/wychylenia wysięgnika, napędu podwozia, podnoszenia haka i przesuwania wodzaka. Bez nich praca maszyny nie byłaby możliwa.

Dalsza charakterystyka:

Dźwig ze względu na funkcje, które pełni nazywa się potocznie windą lub wyciągiem – jest to maszyna, za której pomocą można szybko i sprawnie dokonać transportu ładunku (ludzi lub towaru) na platformie lub w kabinie. Prowadnice, o których wspominaliśmy już wcześniej, są nachylone pod kątem minimum 15 stopni do poziomej powierzchni pomiędzy różnymi kondygnacjami budynku.

Stosując się do różnych elementów budowy, a tym samym funkcji jakie spełnia dany wyciąg możemy go rozróżnić na poszczególne rodzaje, np. ze względu na:

  • typ napędu: dźwigi hydrauliczne i elektryczne, konstrukcja szybu dźwigowego: panoramiczne (otwarty szyb), wyciąg z maszynownią i bez maszynowni,
  • budowę mechanizmu napędowego: z reduktorem i bez reduktora, sposób sterowania dźwigiem: zewnętrzne, wewnętrzne, zbiorcze, grupowe, przestawne, sterowanie dyspozycjami, konstrukcja dźwigu: jedno- i dwukabinowe, przeznaczenie: windy osobowe, windy towarowe, windy osobowo-towarowe, szpitalne, budowlane, specjalne.

Uprawnienia UDT

Uprawnienia na dźwigi dostępne są w dwóch kategoriach:

D I – uprawniają do obsługi dźwigów:D II – uprawniają do obsługi dźwigów:
BudowalnychTowarowo-osobowych z wewnętrznym sterowaniem
Towarowych i towarowo-osobowychSzpitalnych
Wyciągów towarowych

Parę słów o nas

Jesteśmy firmą świadczącą usługi szkoleniowe od zeszło piętnastu lat, ciesząc się uznaniem wśród naszych klientów. W OSO sumiennie wypełniamy nasz obowiązek kształcenia kandydatów zarówno na operatorów, jak i na elektryków. Aby wypełniać naszą pracę zapewniliśmy naszym kursantom placówki treningowe oraz sprzęt spełniający wszelkie wymogi Dozoru Technicznego. Posiadamy oddziały na terenie całej Polski, w których szkoleniem zajmuje się wysoko wykwalifikowana kadra o wieloletnim doświadczeniu zawodowym. W naszej ofercie znajdą państwo multum możliwości od kursów na podesty ruchome po szkolenia na żurawie HDS, do tego oferujemy konkurencyjne ceny dostępne na naszej oficjalnej stronie internetowej w zakładce cennik. Zachęcamy do kontaktu drogą telefoniczną w przypadku jakichkolwiek pytań, nasza infolinia jest czynna we wszystkie dni robocze.