Szkolenie z obsługi dźwigów budowlanych

O ofercie szkoleniowej OSO

dźwig towarowy na placu budowy

Ośrodek Szkolenia Operatorów ma dla Państwa w ofercie kursy na: 

 • dźwigi budowlane,  
 • towarowe,  
 • towarowo – osobowe.  

Razem z wysoko wykwalifikowaną kadrą opracowaliśmy szkolenie spełniające wymogi dozoru technicznego oraz zapewniające kompleksowe przygotowanie do egzaminu UDT. Naszym celem jest zapewnienie uczestnikom potrzebnej wiedzy oraz umiejętności, aby pozytywnie zaliczyli obie części egzaminu, zarówno teoretyczną, jak i praktyczną.  

Wymagania od kandydatów

Nasze wymagania to jedynie:  

 • ukończone osiemnaście lat,  
 • wykształcenie co najmniej podstawowe,  
 • zaświadczenie lekarskie wystawione przez lekarza medycyny pracy.  

Charakterystyka dźwigów budowlanych 

Dźwigi budowlane stanowią nieodzowną część każdego placu budowy podczas wznoszenia wielkich budowli, przy czym ich najpopularniejszym rodzajem, szeroko stosowanym w budownictwie kubaturowym, jest żuraw budowlany. Największe urządzenie dźwignicowe, dostępne w różnych rozmiarach zarówno wysokościowych, jak i szerokościowych.  

Można je rozróżnić ze względu na mobilność, są to:  

 • żurawie stacjonarne (konstruowane na miejscu budowy),  
 • przenośne,  
 • przewoźne,  
 • samochodowe,  
 • samojezdne (posiadające podwozie szynowe lub gąsienicowe),  
 • pokładowe.  

Głównym parametrem urządzenia, jakim kierujemy się przy ustaleniu jego jakości, jest maksymalne obciążenie. Maszyna ta może osiągnąć wysokość podnoszenia nawet ponad 100 metrów.  
Za podstawowe parametry odpowiadające za sprawność i funkcjonalność dźwigów budowlanych przyjmuje się:  

 • udźwig,  
 • rodzaj wysięgnika,  
 • wysokość podnoszenia.  

Wypożyczanie dźwigu 

Najczęściej przy zakupie bądź eksploatacji użytkownicy lub właściciele firm budowlanych zwracają uwagę na te cechy. Z tego też powodu najlepszą renomą cieszą się sprawdzone firmy posiadające wieloletnie doświadczenie na rynku, spełniające wszystkie wymogi bezpieczeństwa. Często firmy budowlane nie są w stanie pozwolić sobie na zakup takiego urządzenia, decydują się więc na wynajem. Na co powinniśmy patrzeć wypożyczając sprzęt? Przede wszystkim na jakość dźwigu, renomę firmy, jej doświadczenie i oceny oraz na ogólny zakres całego asortymentu – wypożyczalnie z bogatą ofertą są firmami z większym zaufaniem klienta. Wszystkie dźwigi budowlane podlegają dozorowi technicznemu, który poświadcza o sprawności sprzętu do pracy, czyli pionowego przemieszczania ludzi i/lub ładunków.  
Ze względu na tę charakterystykę możemy wyróżnić:  

 • dźwig osobowo – towarowy (pot. windy), przemieszczający tak i ładunki, jak i ludzi,  
 • dźwig towarowy, służący wyłącznie do przemieszczania ładunków. 

Miejsce pracy 

Dźwigi towarowe zostały skonstruowane do tego, aby transportować ładunki na poszczególne piętra budynków. Najczęściej stanowią samodzielną konstrukcję samonośną, do której obsługi używamy panelu sterującego. Aby być operatorem takiej maszyny, należy mieć odpowiednie uprawnienia. Najważniejszym parametrem windy jest jej udźwig, np. dla towarowo – osobowej, czyli wykorzystywanej do przemieszczania ludzi i towarów, wynosi on od 900 kg wzwyż. Dźwigi posiadające wysoki udźwig mają już załączone elementy konstrukcyjne ułatwiające załadunek i rozładunek towaru przy użyciu wózków widłowych, elektrycznych lub paletowych. Siła urządzenia bierze się od napędu pochodzącego od siłowników typu EC (teleskopowe z mechaniczną synchronizacją) lub TCS (z wąskimi szybami). W różnych przypadkach częstym rozwiązaniem jest montaż dodatkowych pochwytów, służących do stabilizacji podłogi w trakcie załadunku. 

dźwig towarowo-osobowy na budowie

Budowa dźwigu

Do prawidłowej i sprawnej pracy wymagana jest znajomość budowy obsługiwanej maszyny. Przemieszczani ludzie lub ładunki znajdują się w kabinach lub na pomostach poruszających się wzdłuż prowadnic pionowych (lub nachylonych w stosunku do pionu pod niewielkim kątem). Inną konstrukcją cechuje się żuraw (dźwig budowlany). Jest to maszyna odpowiedzialna za budowę biurowców, drapaczy chmur i gmachów. Dźwignica składa się z kolumny i wysięgnika, których zastosowanie, możemy rozróżnić w zależności od typu dźwigu. Kolumna najczęściej sprowadzana jest do obrotowej podstawy, na której znajduje się wychylny wysięgnik o budowie teleskopowej. Wysięgnik jest instalowany głównie w dwóch miejscach: wychylony pod odpowiednim kątem na szczycie kolumny lub w jej środku (w tym przypadku za jego ruch odpowiedzialny jest wodzak). Na drugim końcu wysięgnika znajduje się cięgnik. Aby żuraw mógł sprawnie działać, potrzebuje silników elektrycznych, które dostarczą potrzebną mu moc do wykonania pracy – najczęściej są używane do obrotu/wychylenia wysięgnika, napędu podwozia, podnoszenia haka i przesuwania wodzaka. Bez nich praca maszyny nie byłaby możliwa. 

Rodzaje dźwigów 

Dźwig ze względu na funkcje, które pełni, nazywa się potocznie windą lub wyciągiem – jest to maszyna, za której pomocą można szybko i sprawnie dokonać transportu ładunku (ludzi lub towaru) na platformie lub w kabinie. Prowadnice, o których wspominaliśmy już wcześniej, są nachylone pod kątem minimum 15 stopni do poziomej powierzchni pomiędzy różnymi kondygnacjami budynku. Stosując się do różnych elementów budowy, a tym samym funkcji jakie spełnia dany wyciąg, możemy go rozróżnić na poszczególne rodzaje, np. ze względu na: 

 • typ napędu: dźwigi hydrauliczne i elektryczne,  
 • konstrukcję szybu dźwigowego: panoramiczne (otwarty szyb), wyciąg z maszynownią i bez maszynowni, 
 • budowę mechanizmu napędowego: z reduktorem i bez reduktora,  
 • sposób sterowania dźwigiem: zewnętrzne, wewnętrzne, zbiorcze, grupowe, przestawne, sterowanie dyspozycjami,  
 • konstrukcję dźwigu: jednokabinowe i dwukabinowe,  
 • przeznaczenie: windy osobowe, towarowe, osobowo – towarowe, szpitalne, budowlane, specjalne. 

Uprawnienia UDT 

Uprawnienia na dźwigi dostępne są w dwóch kategoriach. 

Dźwigi budowlaneDźwigi towarowo – osobowe ze sterowaniem wewnętrznym i szpitalne
Budowlane towaroweTowarowo – osobowe z wewnętrznym sterowaniem
Towarowo – osoboweSzpitalne bez kontroli obciążenia kabiny
Wyciągi towarowe

O nas 

Jesteśmy firmą świadczącą usługi szkoleniowe od przeszło piętnastu lat – cieszymy się uznaniem wśród naszych klientów. W OSO sumiennie wypełniamy nasz obowiązek kształcenia kandydatów zarówno na operatorów, jak i na elektryków. Zapewniamy naszym kursantom placówki treningowe oraz sprzęt spełniający wszelkie wymogi Dozoru Technicznego. Posiadamy oddziały na terenie całej Polski, w których szkoleniem zajmuje się wysoko wykwalifikowana kadra z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. W naszej ofercie znajdą Państwo wiele kursów na podesty ruchome czy żurawie HDS. Ponadto oferujemy konkurencyjne ceny. Zachęcamy do kontaktu – nasza infolinia jest czynna w dni robocze.   

grafika szkoleniowa