Kurs na uprawnienia do pracy za granicą – podnośniki koszowe i nożycowe (boom lifts, scissor lifts)

Do obsługi podnośników za granicą (boom lifts, scissor lifts) może być konieczne posiadanie specjalnego certyfikatuPrzed wyjazdem do pracy za granicą warto upewnić się, czy posiadane uprawnienia zawodowe będą honorowane w kraju docelowym. Nie zawsze tak jest – na przykład zaświadczenia kwalifikacyjne wydawane w Polsce przez UDT mogą nie być uznawane przez niektóre kraje. Aby móc pracować na stanowisku operatora podnośników koszowych czy nożycowych, należy posiadać specjalny certyfikat. Otrzymuje się go po zaliczeniu egzaminu teoretycznego i praktycznego.

Przygotowany przez doświadczonych instruktorów Ośrodka kurs obejmuje wszystkie potrzebne na egzaminie zagadnienia, zgodnie z normą ISO 18878:2013. Jest przeznaczony zarówno dla osób, które pracują już na stanowisku operatora w Polsce, jak i tych, które nie mają jeszcze doświadczenia.

Zajęcia teoretyczne oraz praktyczne odbywają się w siedzibie Ośrodka w Warszawie. Dodatkowo uruchomiliśmy możliwość zaliczenia zajęć teoretycznych online, w formie e-learningu.

Urządzenia, które można obsługiwać z certyfikatem

Boom lifts – podnośniki koszowe

Te urządzenia, zwane również zwyżkami, to jeden z popularniejszych rodzajów podestów ruchomych, szeroko wykorzystywany w branży budowlanej i wielu innych. W podnośnikach koszowych wysięgnik z platformą jest umieszczony na przyczepie samochodu ciężarowego, co ułatwia jego przemieszczanie. W zależności od wielkości i innych parametrów podnośnika (takich jak wysokość robocza, maksymalny udźwig, minimalna odległość od ściany), można go wykorzystywać do prac przy montażu i konserwacji instalacji, oświetlenia, reklam wielkoformatowych, do pielęgnacji zieleni – wycinki gałęzi, do czyszczenia okien czy elewacji. Podnośnik koszowy (boom lift) sprawdzi się wszędzie tam, gdzie konieczne jest wykonanie szybkich napraw.

Scissor lifts – podnośniki nożycowe

To rodzaj podnośnika z charakterystycznym wysięgnikiem, który składa się tak jak nożyce. Zwyżki nożycowe mogą mieć kompaktowy charakter – te niewielkie, napędzane elektrycznie urządzenia są wykorzystywane głównie do prac wewnątrz, na przykład do prac konserwacyjnych przy wentylacji, klimatyzacji, do montażu elementów hal magazynowych, do malowania ścian i sufitów. Większe podnośniki o napędzie spalinowym wykorzystywane są do wykonywania zadań na zewnątrz budynków, także w grząskim, nierównym terenie.

Uprawnienia do pracy za granicą obowiązują zarówno na lądzie, jak i na morzu (na przykład na platformach wiertniczych).

Szczegółowe informacje na temat kursu

Program kursu

Zagadnienia poruszane na kursie zostały opracowane na podstawie norm ISO: 18878. Są również zgodne z wytycznymi organizacji OMHEC, dbającej o standardy bezpieczeństwa w pracy na wysokości na morzu. Uczestnicy kursu zapoznają się z budową podestów ruchomych, z ich rodzajami, poznają zasady bezpieczeństwa i przepisy obowiązujące w wybranych krajach.

Po części teoretycznej mają okazję przećwiczyć zdobytą wiedzę i umiejętności w praktyce, obsługując wybrane rodzaje podestów na placu manewrowym.

Egzamin końcowy

Szkolenie jest zakończone egzaminem, składającym się z części teoretycznej i praktycznej. Osoby, które zaliczą go z pozytywnym wynikiem, otrzymują certyfikat uprawniający do pracy za granicą. Obowiązuje on w Norwegii, Danii, Holandii oraz Wielkiej Brytanii, może być honorowany także przez inne kraje. Czas potrzebny na wystawienie certyfikatu to około kilku tygodni, do tego czasu operator może posługiwać się certyfikatem tymczasowym.

Miejsce zajęć i czas trwania

Zajęcia odbywają się w Warszawie, gdzie znajduje się siedziba Ośrodka oraz plac manewrowy ze sprzętem. Zajęcia teoretyczne mogą być realizowane w formie e-learningu, przez internet. Wówczas konieczne jest tylko uzupełnienie ich o część praktyczną.

Czas trwania może być zróżnicowany. Dla osób początkujących jest to około 8 godzin zajęć teoretycznych i podobna liczba godzin zajeć praktycznych. Jeśli w szkoleniu uczestniczą osoby, które mają już doświadczenie w obsłudze podnośników, czas zajęć może zostać skrócony.

Zapisy na zajęcia

Aby zapisać na szkolenie z obsługi podnośników (boom lifts, scissor lifts) siebie lub swoich pracowników, należy skontaktować się z nami telefonicznie lub mailowo. Wówczas poinformujemy o dostępnych terminach i innych szczegółach.

Podnośniki koszowe i nożycowe (boom lifts, scissor lifts) służą do prac na wysokości, także na morzu – na platformach wiertniczych