Maszyny budowlane

maszyny budowlaneZ biegiem czasu, technologia ułatwiła nam życie w codziennych czynnościach, ale także w branży budowlanej. W dawnych czasach, aby wykopać dół pod fundament nie mieliśmy specjalnego wyboru, tylko wziąć łopatę i zacząć kopać. Na szczęście te czasy się skończyły i na terenach budowlanych możemy zobaczyć najróżniejsze maszyny do pracy. Naszym zadaniem są tylko kontrolowanie i manewrowanie taką maszyną.

Najpopularniejszą i najważniejszą w budownictwie maszyną jest koparka. To maszyna przeznaczona do wykonywania robót ziemnych, służąca do oddzielenia urobku i ładowania go na maszyny transportowe lub składowiska. Praca operatora koparki jest pracą odpowiedzialną, ponieważ trzeba mieć na uwadze bezpieczeństwo osób przebywających w miejscu pracy. Dodatkowo operator narażony jest również na niebezpieczeństwo, gdyż pracuje w miejscu, gdzie zdarzają się różne wypadki np. obsunięcie się ziemi lub porażenie prądem.

Branża budowlana od dłuższego czasu jest atrakcyjna dla pracowników, jeśli chodzi zarobki. Coraz więcej osób decyduje się na poszukiwanie pracy w tej branży, ponieważ firmy kuszą benefitami. Operatorzy koparek są bardzo pilnie poszukiwani na rynku pracy ze względu na stale rosnące zapotrzebowanie na tych specjalistów. Co musi zrobić osoba, która chciałaby ukierunkować swoją karierę na nowy zawód – operatora koparki? Na początku powinna poszukać sprawdzonych szkoleń. Na rynku jest mnóstwo takich ofert, ale tylko niektóre ośrodki szkoleniowe mają naprawdę dobrą ofertę oraz podchodzą do swoich uczestników z takim zaangażowaniem jak OSO.

Nasz kurs

Zapraszamy do naszego Ośrodka Szkoleń Operatorów na szkolenia m.in. z obsługi wózków widłowych, spawania światłowodów, konserwacji podręcznego sprzętu gaśniczego czy operowania maszynami budowlanymi.

W trakcie trwania kursu na koparkę, nasi wykwalifikowani instruktorzy przekażą Państwu wiedzę z zakresu tych maszyn budowlanych. Zajęcia są podzielone na część teoretyczną i praktyczną. W trakcie części teoretycznej kursanci dowiedzą się najważniejszych informacji na temat BHP, obsługi maszyn oraz ich budowy. Natomiast część praktyczna to nauka obsługi koparki, na której uczestnik samodzielnie manipuluje tego rodzaju urządzeniem. Kurs na koparkę kończy się egzaminem państwowym. Po zdaniu egzaminu uczestnik otrzymuje uprawnienia do wykonywania zawodu, które są przyznawane bezterminowo.

PODKATEGORIE SZKOLENIA MASZYN BUDOWLANYCH:

 • Koparki jednonaczyniowe III klasa
 • Koparki jednonaczyniowe I klasa
 • Koparkoładowarki
 • Ładowarki jednonaczyniowe III klasa
 • Ładowarki jednonaczyniowe I klasa
 • Spycharki III klasa – do 110 KW
 • Spycharki I klasa – wszystkie

Podział koparek

maszyny budowlaneZe względu na charakter wykonywanej pracy:

 • Koparki pracujące w cyklu przerywanym – inaczej nazywane koparkami jednonaczyniowymi; są wyposażone w jedno naczynie urabiające. Pomiędzy kolejnymi etapami pracy, występują etapy pomocnicze. Na początku przenoszone jest naczynie z urobkiem. Następnie maszyna opróżnia je i wraca do pierwotnej pozycji pracy.
 • Koparki pracujące w cyklu ciągłym – inaczej nazywane koparki wielonaczyniowe. Są wyposażone w wiele naczyń urabiających, połączonych za pomocą zamkniętego łańcucha lub ustawione na kole czerpakowym. Pomiędzy etapami pracy, nie występują przerwy.

W budownictwie dużą rolę odgrywa również walec budowlany (drogowy)

Walce budowlane – zagęszczają masy nawierzchniowe przy gruntach w robotach ziemnych lub przy budowie dróg. Tym samym zwiększają efektywność wałowania i zagęszczania nawierzchni. To one odpowiadają za szybszy przebieg pracy, co wpływa na jakość nawierzchni. Są wykorzystywane w miejsca, gdzie potrzebny jest nacisk wałów na podłoże, generowany podczas jazdy tego masywnego urządzenia.

Wymagania kandydata

 • Ukończenie 18 lat
 • Brak przeciwskazań do wykonywania zawodu określonego przez lekarza
 • Wykształcenie co najmniej podstawowe

Uprawnienia

Obecnie w grupie maszyn używanych do robót ziemnych obowiązują dwie klasy świadectw – klasa III i klasa I

maszyny budowlaneWarto zwrócić uwagę na wymaganą klasę uprawnień, podczas obsługi urządzenia:

 • Koparko ładowarka – III klasa uprawnień dotyczy obsługi maszyn bez ograniczeń
 • Koparka jednonaczyniowa – III klasa uprawnień dotyczy obsługi maszyn do 25 t masy całkowitej, natomiast I klasa obsługuje wszystkie typy maszyn bez ograniczeń masy całkowitej,
 • Koparko spycharka – III klasa uprawnień dotyczy obsługi maszyn bez ograniczeń,
 • Koparki wielonaczyniowe łańcuchowe – III klasa uprawnień dotyczy obsługi maszyn bez ograniczeń
 • Koparki wielonaczyniowe – I klasa uprawnień dotyczy obsługi maszyn bez ograniczeń
 • Spycharki – III klasa uprawnień dotyczy obsługi maszyn o mocy do 110 KW, natomiast I klasa dotyczy obsługi bez ograniczeń
 • Ładowarki jednonaczyniowe – III klasa uprawnień dotyczy obsługi maszyn o masie całkowitej do 20 ton.

Cena

Zapraszamy Państwa na naszą stronę internetową lub prosimy o kontakt telefoniczny. Nasze atrakcyjne oferty są skierowane do klientów indywidualnych oraz firm. W przypadku grup zorganizowanych, dojedziemy do Państwa w określone miejsce, po uzgodnieniu.

Gdzie nas znaleźć

Nasze oddziały są zlokalizowane w wielu regionach Polski. W celu uzyskania dodatkowych informacji, zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub na naszą stronę internetową.