Kursy i szkolenia na wózki specjalizowane

Ośrodek Szkolenia Operatorów prowadzi kursy na ładowarki teleskopowe i inne urządzenia specjalizowane. Posiadamy wykwalifikowanych instruktorów i szkolimy kursantów na nowoczesnych urządzeniach transportu bliskiego. Zajęcie przeprowadzane w naszym ośrodku, pomogą Ci w zdobyciu odpowiednich kwalifikacji, do obsługi maszyn podlegających pod UDT.

operator wózka podczas pracy

Czym jest ładowarka teleskopowa?

Ładowarka teleskopowa to inaczej wózek podnośnikowy specjalizowany z kategorii urządzeń transportu bliskiego. Urządzenie jest bardzo wszechstronne i jest wykorzystywane w wielu dziedzinach pracy. Z łatwością maszyna może wysuwać i chować teleskopowe ramię, by dostać się w trudno dostępne miejsca. Wózek specjalizowany charakteryzuje się wysoką wydajnością, posiada wzmocniony silnik i kabinę operatora. Do obsługi ładowarki teleskopowej konieczne jest zdobycie odpowiednich uprawnień, wydawanych przez Urząd Dozoru Technicznego.

Wyróżniamy dwa rodzaje ładowarek teleskopowych:

Czołowa – zwana inaczej sztywną, posiada kabinę operatora i ramię teleskopowe sztywno osadzone z podwoziem, co uniemożliwia ruch w poziomie. Maksymalny udźwig wynosi nawet powyżej 20 ton i zazwyczaj ten rodzaj ładowarki, jest wykorzystywany do transportu ciężkich ładunków.

Obrotowa – w tym przypadku urządzenie bazuje na głowicy obrotowej, która umożliwia ruch w poziomie. Możemy zmienić pozycję wysięgnika i kabinę operatora nawet o 360°, a maksymalny zasięg ramienia wynosi do 30 metrów, przy udźwigu do 5 ton.

Jak wygląda szkolenie w naszym ośrodku

ładowarka teleskopowa z widłamiSzkolenie operatora ładowarki teleskopowej składa się z dwóch części, teoretycznej i praktycznej. Program nauczania zawiera, najważniejsze informacje potrzebne do wykonywania zawodu. Kursant zapozna się z zagadnieniami dotyczącymi klasyfikacji urządzeń, pracy i zasad BHP. Po zdobytej wiedzy teoretycznej, uczestnicy podejdą do zadania praktycznego. Nauczą się bezpiecznego użytkowania maszyny i pracy w ciężkich warunkach, które często są napotykane.

Po zakończonym szkoleniu, kursant podejmie się zdania egzaminu przed komisja Urzędu Dozoru Technicznego. Pozytywny wynik testu daje nam uprawnienia do obsługi maszyny, które są ważne przez 5 lat.

Szkolenie z dojazdem do klienta

Szkolenia na operatorów są prowadzone m.in. w Warszawie, Katowicach, Krakowie i Bielsku-Białej. Jednakże nasze kursy są przeprowadzane na terenie całej Polski. Jeżeli masz kłopot z dojazdem do nas, nie przejmuj się, mamy ofertę mobilna z dojazdem do klienta.

Do jakich prac możemy wykorzystać wózek specjalizowany?

Urządzenie teleskopowe ma bardzo szerokie zastosowanie, najczęściej spotykamy się z maszyną na placu budowy, ale dzięki swojej funkcjonalności sprawdzi się w pracach lotniczych i rolniczych. Ładowarka teleskopowa posiada wymienny osprzęt, dzięki któremu możemy ją przekształcić w kilka innych urządzeń.

Najczęściej dobierany osprzęt to:

 • widły
 • kosiarki
 • platformy robocze
 • pługi
 • łyżki.

Dzięki tym narzędziom, maszyna posłuży nam przy pracach rolniczych, budowlanych i ogrodniczych.

Bez problemu możemy ładowarkę teleskopowa wykorzystać do przewozu bel z sianem, ciężkich konstrukcji budowlanych czy do koszenia latem. Po zamontowaniu odpowiednich łyżek, ładowarka teleskopowa może bezpiecznie przewieźć materiały takie jak woda i piasek.

Prace najczęściej wykonywane przez wózek specjalizowany to m.in.:

 • rozładunek materiału
 • transport ładunku
 • transport ludzi
 • prace wysokościowe.

operator wózka podczas pracy

Warunki przystąpienia do kursu:

 • prawo jazdy kat B
 • pełnoletność
 • wykształcenie minimum podstawowe.

Czy uprawnienia tracą ważność?

Kursanci po zdobyciu kwalifikacji wydanych przez UDT, otrzymują zaświadczenie do obsługi wózków specjalizowanych na 5 lat. Wniosek o przedłużenie uprawnień należy złożyć 3 miesiące przed upływem terminu ważności zaświadczenia. Trzeba także zaświadczyć, że w ciągu ostatnich 3 lat osoba ubiegająca, wykonywała prace na ładowarce teleskopowej. Dokumenty i zaświadczenia można wysłać pocztą lub drogą mailową do Urzędu Dozoru Technicznego.

W swojej ofercie szkoleniowej posiadamy wiele innych szkoleń i kursów, z zakresu pojazdów podlegających pod UDT.

Nasza oferta:

 • kurs na podnośniki HDS
 • kurs na wózki widłowe
 • kurs na prace alpinistyczne
 • kurs na suwnice
 • kurs na podesty ruchome.

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego, aby dowiedzieć się więcej.

Pytania i odpowiedzi

Po zdaniu egzaminu na ładowarkę teleskopową na jak długo są dawane uprawnienia?

Po pozytywnym zdaniu egzaminu przed komisją UDT, uprawnienia są przyznawane na 5 lat.

Czy jest możliwy kurs z dojazdem do klienta?

Tak, mamy w swojej ofercie kursy z dojazdem do klienta.