Uprawnienia na podnośnik koszowy – kurs dla operatorów

Podnośniki koszowe to rodzaj podestów ruchomych umieszczonych na przyczepie samochoduTo szkolenie przeznaczone dla osób, które zamierzają podejść do egzaminu UDT na obsługę podnośników koszowych (zwyżek). Program kursu został stworzony w uzgodnieniu z UDT i odpowiada wymogom egzaminacyjnym tej instytucji. Uczestnicy zajęć uczą się obsługi zwyżek od strony teoretycznej i praktycznej, z dużym naciskiem na zachowanie zasad bezpieczeństwa podczas pracy.

Podnośniki koszowe: charakterystyka, zastosowanie, możliwości pracy

Budowa zwyżek

Podnośnik koszowy jest urządzeniem transportu bliskiego, podlegającym dozorowi technicznemu. Podobnie jak inne urządzenia tego typu, służy do transportu osób w pionie, na stanowisko pracy na wysokości. Typowy podest koszowy składa się z platformy (kosza) umieszczonego na hydraulicznym ramieniu o budowie teleskopowej, nożycowej lub wysięgnikowej. Całość jest umieszczona na przyczepie samochodu, co ułatwia transport na miejsce wykonywania prac. Podnośniki różnią się ze względu na napęd – mogą być napędzane elektrycznie lub spalinowo. Poszczególne modele mają także zróżnicowaną wysokość roboczą, udźwig platformy czy zasięg ramienia.

Podesty ruchome koszowe – zastosowanie

Podnośniki koszowe są wykorzystywane najczęściej do prac na placach budowy, ale możliwości ich wykorzystania jest znacznie więcej. Zwyżek używa się do montażu, konserwacji i napraw oświetlenia, instalacji elektrycznych czy telefonicznych, a także wentylacji i klimatyzacji w dużych budynkach (np. użyteczności publicznej. Inne prace, w których pomocne mogą być podnośniki, to mycie, malowanie, konserwacja elewacji budynków, mycie szyb w budynkach biurowych, odśnieżanie dachów, montowanie reklam wielkoformatowych, pielęgnacja zieleni – przycinanie gałęzi. Specjalnie przystosowane zwyżki są też wykorzystywane jako pojazdy straży pożarnej.

Możliwości zatrudnienia dla osób z uprawnieniami UDT

Posiadając uprawnienia UDT na zwyżki, można ubiegać się o zatrudnienie w firmach czy jednostkach miejskich z następujących branż:

  • Budowlanej
  • Remontowej
  • Energetycznej
  • Związanej z utrzymaniem czystości, pielęgnacją zieleni

Szczegóły kursu na podnośniki koszowe

  • Program zajęć: kursanci uczestniczą w wykładach z teorii, a następnie w ćwiczeniach praktycznych z obsługi podnośników koszowych. Kurs w części teoretycznej obejmuje takie zagadnienia, jak budowa elementów podestów, zapoznawanie się z instrukcjami obsługi, przepisy dozoru technicznego, metody badań i prób wytrzymałości i stabilności. Część praktyczna jest okazją do nauki obsługi urządzenia oraz zapoznania się z zasadami bezpieczeństwa.
  • Forma: zajęcia odbywają się stacjonarnie lub online (część teoretyczna). Aktualne terminy i miejsca, w których organizowane są kursy na podnośniki koszowe (Warszawa i inne duże miasta), znajdują się na naszej stronie.
  • Czas trwania: od 8 do 20, a maksymalnie 35 godzin, w zależności od stopnia zaawansowania grupy. Przy rejestracji przeprowadzamy z uczestnikiem wywiad telefoniczny, na podstawie którego zostaje on skierowany do właściwej grupy zajęciowej.
  • Mamy możliwość zorganizowania kursu na podnośniki w formie zamkniętej, wyłącznie dla pracowników firmy. W sprawie szczegółów prosimy o kontakt bezpośredni.

Egzamin UDT i uprawnienia

Kurs na podnośnik koszowy kończy się sprawdzeniem wiedzy przez instruktorów Ośrodka, a następnie – egzaminem państwowym, który zdaje się przed komisją UDT. Zakres egzaminu pokrywa się z wiedzą i umiejętnościami, które kursanci poznają w trakcie zajęć. Dodatkowo kandydat na operatora może utrwalać i poszerzać wiedzę, korzystając z naszej platformy szkoleniowej, na której znajdzie między innymi przykładowe pytania testowe. Po zaliczeniu egzaminu UDT otrzymuje się uprawnienia operatora na 5 lat.

Podest ruchomy typu “zwyżka” może być wykorzystywany na budowach, remontach elewacji, do napraw oświetlenia