Szkolenia z konserwacji urządzeń dla osób niepełnosprawnych

Aby osoby niepełnosprawne mogły normalnie i swobodnie funkcjonować zostały stworzone urządzenia, które dają im możliwość łatwego poruszania się na wózkach inwalidzkich. Są to urządzenia techniczne, dlatego należy widzieć w jaki sposób się nimi posługiwać oraz jak o nie dbać i zachować je w dobrym stanie. Konserwacja urządzeń jest to znalezienie i w krótkim czasie rozwiązanie powstałego problemu. Konserwacją takich urządzeń zajmuje się konserwator i może być to jedynie osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia nadane przez Urząd Dozoru Technicznego. W związku z tym serdecznie zapraszamy na szkolenia z konserwacji urządzeń dla osób niepełnosprawnych. Są to profesjonalne kursy dla osób, które zajmują się konserwacją urządzeń pomagających w przemieszczaniu się osób niepełnosprawnych. Posiadamy wszelkie materiały szkoleniowe, dzięki którym zapewniamy skuteczne szkolenie.  W ramach zajęć uczestnicy dowiadują się o podstawach prawnych dozoru technicznego tego typu urządzeń, jakie są rodzaje uprawnień do ich obsługi, a także w praktyce poznają zasady ich konserwacji i obsługi. Posiadamy wieloletnie doświadczenie i wykwalifikowanych instruktorów, którzy są zawsze dyspozycyjni. Każdy uczestnik ma zapewniony profesjonalne wsparcie.

Kurs obejmuje zarówno zajęcia teoretyczne jak i praktyczne oraz przygotowuje kursantów do egzaminu. Tematyka zajęć uwzględnia:

 • budowę urządzeń dla osób niepełnosprawnych pod względem ich elementów mechanicznych;
 • elektrycznych i hydraulicznych;
 • sposoby konserwacji różnego rodzaju urządzeń;
 • procedury bezpieczeństwa i pierwszej pomocy przy obsłudze urządzeń do przemieszczania osób niepełnosprawnych;
 • rodzaje urządzeń dla osób niepełnosprawnych;
 • rodzaje uprawnień wymagane przy obsłudze urządzeń.

Terminy jak i zakres naszych zajęcia możemy bez problemu dopasować do twoich potrzeb, w tym zakresie jesteśmy elastyczni. Cena zajęć jest uzależniona od ilości osób i ustalana indywidualnie. W celu uzyskania szczegółowych informacji lub w razie jakichkolwiek pytań zachęcam o skontaktowanie się z nami.

Zdjęcie urządzenia dla osób niepełnosprawnych

Urządzenia dla osób niepełnosprawnych

Osoby niepełnosprawne na swojej drodze napotykają bardzo wiele przeszkód. Przez całe życie muszą się borykać z licznymi trudnościami i barierami. W architekturze usuwanie barier polega na konstruowaniu obiektów budowlanych w sposób umożliwiający korzystanie z nich przez osoby niepełnosprawne. Osiągnąć to można także poprzez zagwarantowanie urządzeń technicznych pozwalających osobom niepełnosprawnych w pełni i bezpiecznie korzystać z tych obiektów, zwłaszcza osobom, które przemieszczają się na wózkach inwalidzkich. Urządzenia techniczne mogą być to urządzenia dla osób niepełnosprawnych przeznaczone do użytku osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Sprzęt ten składa się z podstawy i mechanizmu podnoszącego, zwykle wyposażony w napęd elektryczny lub hydrauliczny. Urządzenia takie posiadają: częściowo obudowaną podstawę i przyciski sterujące, które wymagają ciągłego trzymania, gdyż zwolnienie ich spowoduje jej zatrzymanie oraz kurtynę świetlną lub barierę, która jest wrażliwa na nacisk, co zapobiega kolizji urządzenia ze schodami lub szybem urządzenia. Sprzęty te poruszają się z niedużą prędkością, która nie przekracza 0,15 metrów na sekundę.

Czynniki wyboru i ich rodzaje

Wybór odpowiedniego urządzenia jest zależny od potrzeb osób ich używających. Pod uwagę należy wziąć kilka czynników:

Związane z:Czynniki
Urządzeniem
 • Wysokość udźwigu względem zastosowania;
 • Rodzaj wyposażenia urządzenia, uwzględniając zakres działań – ręczny lub automatyczny;
 • Ilość oraz rodzaj przycisków sterowniczych;
 • Stopień niepełnosprawności – osoba stojąca, siedząca, na wózku inwalidzkim;
 • Niezbędność ochrony przed nieuprawnionym użyciem.
Lokalizacją i miejscem montażu
 • Ochrona urządzenia przed działaniem czynników zewnętrznych – deszcz, wysoka lub niska temperatura;
 • Sprawdzenie wytrzymałości podstawy na obciążenia w zależności od użytkowania;
 • Upewnienie się, że wokół obiektu jest wystarczająco dużo miejsca do poruszania się wózka inwalidzkiego;
 • Niezakłócanie pracy w i wokół obiektu;
 • Zagwarantowanie odpowiedniego oświetlenia i zasilania elektrycznego;
 • Uwzględnienie częstotliwość korzystania z urządzenia.

 

Możemy wymienić kilka rodzajów urządzeń dla osób niepełnosprawnych:

 • Podnośnik pionowy (winda schodowa) – jest to urządzenie, które może być mocowane na zewnątrz jak i wewnątrz obiektów; daje możliwość większej mobilności i swobody dla osób niepełnosprawnych; porusza się w pionie i umożliwia przemieszczanie się osób między kondygnacjami/piętrami; dostosowane głównie dla osób poruszających się na wózkach imechanik przy urządzeniu dla niepełnosprawnychnwalidzkich; ich udźwig może wynosić od kilkuset kilogramów do nawet kilu ton; zaletą jest ich powierzchnia, dzięki której na platformie może się znajdować nie tylko osoba niepełnosprawna, ale również jego opiekun; napęd stosowany przy pionowych podnośnikach może być śrubowy, elektryczny lub hydrauliczny.
 • Dźwigi schodowe – są one montowane przy schodach, zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz obiektów; poruszają się po pochyłej płaszczyźnie; przeznaczone są do transportu osób niepełnosprawnych, również osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, pomiędzy dwoma lub więcej poziomami; posiadają części składane, dzięki czemu można je złożyć, gdy nie są używane; możemy wydzielić kilka wariantów konstrukcji tych urządzeń:
 • Podnośniki krzesełkowe – są to lekkie i nie duże urządzenia, które służą do transportu osób niepełnosprawnych wzdłuż schodów; mają formę składanego fotela, która umożliwia przemieszczenia osoby na siedząco między kondygnacjami w wąskich przestrzeniach schodów;
 • Platformy pochyłe – umożliwiają przemieszczenie osoby na stojąco jak i na wózku inwalidzkim, bez konieczności przesiadania się; w zależności od rodzaju schodów, mocuje się je do szyn przy poręczy, do ściany lub samodzielnych słupków; pozioma podstawa umożliwia wózkom inwalidzkim wjechać na nią.

Gorąco zapraszamy do wybrania i uczestnictwa w naszych szkoleniach!