Szkolenia z konserwacji urządzeń dla osób niepełnosprawnych

Dlaczego konserwacja urządzeń dla osób niepełnosprawnych jest aż tak ważna?

znaki informacyjne

Aby osoby niepełnosprawne mogły normalnie i swobodnie funkcjonować, zostały stworzone urządzenia, które dają im możliwość łatwego poruszania się na wózkach inwalidzkich. Są to urządzenia techniczne, dlatego należy widzieć w jaki sposób się nimi posługiwać oraz jak o nie dbać, by zachować je w dobrym stanie konserwacyjnym.  

Program szkolenia 

Konserwacja urządzeń to znalezienie i w krótkim czasie rozwiązanie powstałego problemu. Zajmuje się tym konserwator i może być to jedynie osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia nadane przez Urząd Dozoru Technicznego. W związku z tym serdecznie zapraszamy na szkolenia z konserwacji urządzeń dla osób z niepełnosprawnościami. Są to profesjonalne kursy prowadzone przez doświadczonych i wykwalifikowanych instruktorów. Posiadamy wszelkie materiały szkoleniowe, dzięki którym zapewniamy skuteczne szkolenie. W ramach zajęć uczestnicy dowiadują się o podstawach prawnych dozoru technicznego tego typu urządzeń, o rodzajach uprawnień do ich obsługi, a także w praktyce poznają zasady ich konserwacji i obsługi. Każdy uczestnik ma zapewnione profesjonalne wsparcie. Kurs obejmuje zarówno zajęcia teoretyczne jak i praktyczne oraz przygotowuje kursantów do egzaminu.

Tematyka zajęć uwzględnia: mechanik przy urządzeniu dla niepełnosprawnych

  • budowę urządzeń dla osób niepełnosprawnych pod względem ich elementów mechanicznych, elektrycznych i hydraulicznych; 
  • sposoby konserwacji różnego rodzaju urządzeń; 
  • procedury bezpieczeństwa i pierwszej pomocy przy obsłudze urządzeń do przemieszczania osób z niepełnosprawnością; 
  • rodzaje urządzeń dla osób z niepełnosprawnością; 
  • rodzaje uprawnień wymagane przy obsłudze urządzeń. 

Terminy i cena szkolenia 

Terminy jak i zakres naszych zajęć możemy bez problemu dopasować do Twoich potrzeb, w tym zakresie jesteśmy elastyczni. Cena zajęć jest uzależniona od liczby osób i jest ustalana indywidualnie. W celu uzyskania szczegółowych informacji lub w razie jakichkolwiek pytań zachęcamy do skontaktowania się z nami. 

Urządzenia dla osób niepełnosprawnych 

Zdjęcie urządzenia dla osób niepełnosprawnych

Osoby z niepełnosprawnością na swojej drodze napotykają bardzo wiele przeszkód. Aby ułatwić im funkcjonowanie, można zapewnić im urządzenia techniczne pozwalające w pełni i bezpiecznie korzystać z obiektów publicznych. Sprzęt ten składa się z podstawy i mechanizmu podnoszącego, zwykle wyposażony jest również w napęd elektryczny lub hydrauliczny. Takie urządzenia posiadają częściowo obudowaną podstawę i przyciski sterujące, które wymagają ciągłego trzymania. Zwolnienie ich spowoduje zatrzymanie maszyny oraz kurtynę świetlną lub barierę, która jest wrażliwa na nacisk, co zapobiega kolizji urządzenia ze schodami lub szybę maszyny. Sprzęty te poruszają się z niedużą prędkością, która nie przekracza 0,15 metrów na sekundę. 

Rodzaje urządzeń 

Wybór odpowiedniego urządzenia jest zależny od potrzeb osób ich używających. Pod uwagę należy wziąć kilka czynników. 

Związane z:Czynniki
Urządzeniem
  • Wysokość udźwigu względem zastosowania;
  • Rodzaj wyposażenia urządzenia, uwzględniając zakres działań – ręczny lub automatyczny;
  • Ilość oraz rodzaj przycisków sterowniczych;
  • Stopień niepełnosprawności – osoba stojąca, siedząca, na wózku inwalidzkim;
  • Niezbędność ochrony przed nieuprawnionym użyciem.
Lokalizacją i miejscem montażu
  • Ochrona urządzenia przed działaniem czynników zewnętrznych – deszcz, wysoka lub niska temperatura;
  • Sprawdzenie wytrzymałości podstawy na obciążenia w zależności od użytkowania;
  • Upewnienie się, że wokół obiektu jest wystarczająco dużo miejsca do poruszania się wózka inwalidzkiego;
  • Niezakłócanie pracy w i wokół obiektu;
  • Zagwarantowanie odpowiedniego oświetlenia i zasilania elektrycznego;
  • Uwzględnienie częstotliwość korzystania z urządzenia.

Możemy wymienić kilka rodzajów urządzeń dla osób niepełnosprawnych 

grafika szkoleniowa
  • Podnośnik pionowy (winda schodowa) – jest to urządzenie, które może być mocowane na zewnątrz, jak i wewnątrz obiektów. Daje możliwość większej mobilności i swobody dla osób niepełnosprawnych oraz porusza się w pionie i umożliwia przemieszczanie się osób między kondygnacjami/piętrami. Dostosowane głównie dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Ich udźwig może wynosić od kilkuset kilogramów do nawet kilku ton. Zaletą jest ich duża powierzchnia, dzięki której na platformie może się znajdować nie tylko osoba z niepełnosprawnością, ale również jej opiekun. Napęd stosowany przy pionowych podnośnikach może być śrubowy, elektryczny lub hydrauliczny. 
  • Dźwigi schodowe – są one montowane przy schodach zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz obiektów – poruszają się po pochyłej płaszczyźnie. Przeznaczone są do transportu osób z niepełnosprawnością, również osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, pomiędzy dwoma lub więcej poziomami. Posiadają części składane, dzięki czemu można je złożyć, gdy nie są używane. Wyróżniamy dwa warianty konstrukcyjne tych urządzeń: 
    • podnośniki krzesełkowe – są to lekkie i nieduże urządzenia, które służą do transportu osób niepełnosprawnych wzdłuż schodów, mają formę składanego fotela, która umożliwia przemieszczenie osoby na siedząco między kondygnacjami w wąskich przestrzeniach schodów; 
    • platformy pochyłe – umożliwiają przemieszczenie osoby na stojąco, jak i na wózku inwalidzkim, bez konieczności przesiadania się. W zależności od rodzaju schodów, mocuje się je do szyn przy poręczy, do ściany lub samodzielnych słupków. Pozioma podstawa umożliwia wózkom inwalidzkim wjechać na nią. 

 Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w naszych szkoleniach.