Ładowarki teleskopowe obrotowe i czołowe – różnice i zastosowanie

Wózki widłowe są maszynami o bardzo szerokim zastosowaniu. Znaleźć je można na budowie czy w magazynach, ale także np. w ogrodnictwie oraz przy instalacji billboardów. Swoje miejsce mają w każdej pracy, gdzie potrzebny jest dostęp do wysokiego miejsca. Dodatkowo w przeciwieństwie do rusztowania zapewniają one szybki i prosty dostęp do wysoko położonych przestrzeni.  

Ładowarka teleskopowa samojezdna

Poza standardowymi wózkami widłowymi podnośnikowymi Istnieje jeszcze wiele rodzajów wózków widłowych specjalizowanych. Są to wózki, które dzięki swojej budowie przystosowane są do wykonywania prac tam, gdzie standardowy wózek widłowy nie dałby rady. Jednym z nich są wózki wyposażone w ładowarki teleskopowe. 

Ładowarka teleskopowa to wózek widłowy ze zmiennym zasięgiem. Ramię teleskopowe ładowarki zapewnia wózkowi bardzo dużą ładowność, dodatkowo pozwalając przenosić ładunek. Ładowarki teleskopowe są w stanie udźwignąć do 22 ton, co czyni je bardzo wydajnym i często używanym rodzajem urządzenia.  

Ładowarki teleskopowe dzielą się również dodatkowo na dwie podkategorie, w zależności od tego jaki jest zakres ruchu ramienia wózka. Są to: 

 • Ładowarki teleskopowe obrotowe 
 • Ładowarki teleskopowe proste 

Na czym polegają te różnice i do jakich prac przydaje się każdy z rodzajów ładowarek teleskopowych? 

Ładowarki teleskopowe obrotowe 

Ładowarki obrotowe, to rodzaj wózków widłowych, w których kabina i ramię teleskopowe obraca się również w poziomie, pozwalając w ten sposób na większą swobodę ruchów.  

Ładowarka obrotowa skonstruowana jest na podstawie obrotnicy – modułu umożliwiającego ruch ramienia w poziomie. Dzięki temu kabina wózka do której zamontowane jest ramię teleskopowe może wykonywać ruch w zakresie 360 stopni. To główna cecha odróżniająca ten rodzaj maszyny od ładowarki czołowej. Po za tym ładowarka obrotowa różni się jeszcze podporami. W ładowarce teleskopowej obrotowej podpory znajdują się zarówno z przodu jak i z tyłu. Ten rodzaj podparcia jest potrzebny ze względu na fakt, że ramię ładowarki teleskopowej obrotowej wraz z ładunkiem obciąża urządzenie nierównomiernie. Inny jest także sposób sterowania urządzeniem, ze względu na możliwość obrotu kabiny wraz z operatorem i ramieniem. 

Ładowarki teleskopowe obrotowe są bardzo uniwersalną maszyna, dlatego też ilość gałęzi przemysłu, w jakich mają zastosowanie jest naprawdę imponująca. Do masztu teleskopowego takiego wózka widłowego można zamontować wiele różnych urządzeń, co czyni je naprawdę wielozadaniowym. 

Ładowarka teleskopowa obrotowa ma swoje zastosowanie na przykład: 

 • Przy konserwacji samolotów na lotnisku, 
 • Na placach budowy, przy transporcie ciężkich ładunków, 
 • W pracach w przestrzeni miejskiej przy instalacji i konserwacji billboardów, 
 • W ogrodnictwie przy konserwacji ciężko dostępnych miejsc, 
 • W ratownictwie np. w wozach strażackich. 

Jest to oczywiście tylko kilka sytuacji, w których ładowarka teleskopowa obrotowa sprawdziłaby się świetnie. Często również wykorzystywane są dźwigi teleskopowe obrotowe stacjonarne, nie przymocowane do ruchomego podwozia. Ich zastosowanie jednak jest o wiele szersze – używa się jej właściwie wszędzie tam, gdzie trzeba przenieść i umieścić ładunek bądź ekipę na wysokości. 

Przewagą ładowarki teleskopowej obrotowej jest jej zakres ruchu. Dzięki swojej konstrukcji może ona przenosić ładunek w obrębie 360 stopni. Przydaje się ona tam, gdzie potrzeba dostępu do ciężko dosięgalnych miejsc. Niestety, z racji na swoją budowę ładowarka teleskopowa obrotowa nie jest w stanie unieść ładunku o tak dużym ciężarze jak czołowa. 

Pracownik w kabinie ładowarki teleskopowej

Ładowarka teleskopowa czołowa 

Ładowarka teleskopowa czołowa zbudowana jest i działa na podobnej zasadzie co ładowarka obrotowa. Główną różnicą jest jednak to, że ramie teleskopowe w tym wypadku porusza się jedynie w pionie.  

W przypadku teleskopowej ładowarki czołowej kabina i teleskopowe ramię złączone są sztywno z podwoziem urządzenia. Ramie teleskopowe nie może poruszać się w poziomie, dlatego też, ładowarki teleskopowe czołowe posiadają tylko jedną parę podpór przednich. W wypadku niewielkich ładowarek z małym udźwigiem często nie stosuje się podpór w ogóle. 

Ze względu na swoją konstrukcję ładowarki teleskopowe czołowe mają o wiele mniejszy zakres ruchu od obrotowych. Ich przewagą jest jednak o wiele większa ładowność sięgająca nawet kilkudziesięciu ton. Dlatego też wykorzystuje się je do innego rodzaju prac, przede wszystkim tych, gdzie należy przemieścić ciężki ładunek między dwoma miejscami. Ładowarkę teleskopową czołową znaleźć można na przykład: 

 • Na placu budowy, przy transporcie ciężkiego ładunku, 
 • W gospodarstwach rolniczych, 
 • W kopalniach i branży wydobywczej, 
 • W tartakach przy transporcie materiału. 

Te ładowarki teleskopowe również mają zastosowanie na lotniskach, stosuje się je do holowania samolotów. Mniejszy zakres ruchu rekompensują znacznie większą ładownością. Znaleźć je można raczej w pracach, gdzie trzeba transportować ciężki ładunek niż pracowników. 

Pozwolenia na ładowarki teleskopowe 

W Polsce wózki widłowe każdego rodzaju należą do urządzeń objętych dozorem technicznym. Oznacza to, że do operowania nimi potrzebne są uprawnienia wydawane przez UDT – Urząd Dozoru Technicznego. Niezależnie od tego czy operuje się ładowarką teleskopową obrotową czy czołową potrzebny jest ten sam rodzaj uprawnień, czyli na wózki widłowe wyspecjalizowane.

Aktualne kategorie uprawnień to: 

 1. Wyższa kategoria obejmuje wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia, w tym te ze zmiennym wysięgiem oraz możliwością unoszenia osób wraz z ładunkiem (stara kategoria I WJO). Ta kategoria uprawnia również do obsługi wszystkich pozostałych typów wózków jezdniowych z niższej kategorii. 
 1. Niższa kategoria obejmuje wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia, z wyłączeniem wózków ze zmiennym wysięgiem oraz bez możliwości unoszenia osób wraz z ładunkiem (stara kategoria II i III WJO). 

Aby zdobyć uprawnienia na ładowarki teleskopowe należy ukończyć kurs i zaliczyć egzamin przed komisją UDT.  

Kurs na wózki widłowe składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. W części teoretycznej kursanci uzyskują informacje na temat bezpiecznej i sprawnej obsługi wózków widłowych w wybranej przez siebie kategorii. Następnie w części praktycznej kursu na wózki widłowe mają oni możliwość przećwiczyć przekazaną im w części teoretycznej wiedzę i przygotować się do końcowego egzaminu. 

Egzamin, podobnie jak kurs, składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. W części teoretycznej kursanci odpowiadają na zestaw pytań otwartych oraz zamkniętych mający sprawdzić ich wiedzę dotyczącą bezpiecznej eksploatacji wózków widłowych, w tym także ładowarek teleskopowych obrotowych i czołowych. Następnie w części praktycznej muszą oni wykonać poprawnie przed komisją szereg czynności związanych z eksploatacją wózków widłowych. Pozytywny wynik z obu części egzaminu zapewnia kursantom odpowiednie pozwolenia do używania ładowarek teleskopowych obrotowych oraz czołowych. 

Kurs na ładowarki teleskopowe może zrobić praktycznie każdy, kto jest zainteresowany poszerzeniem swoich kompetencji zawodowych. Wystarczy spełnić kilka podstawowych warunków: 

 • Mieć ukończone 18 lat, 
 • Posiadać wykształcanie przynajmniej podstawowe, 
 • Nie mieć przeciwwskazań lekarskich. 

Długość kursu zależy od poziomu kursantów. Dla osób, które dopiero uczą się obsługiwać ładowarki teleskopowe takie szkolenie może trwać nawet kilkadziesiąt godzin. W przypadku osób, które jedynie odświeżają swoje pozwolenia trwa on jeden dzień i kończy się egzaminem zdawanym jeszcze tego samego dnia. 

Cena ładowarki teleskopowej 

Zarówno ładowarki teleskopowe obrotowe jak i czołowe są drogimi maszynami. Ich ceny zaczynają się od około 100 000 tysięcy za urządzenia niewielkich rozmiarów. Należą one do urządzeń w wyższej rubryce cenowej, dlatego też należy dobrze się zastanowić, czy praca wymaga użycia ładowarki teleskopowej. 

Ładowarka przenosząca ładunek

Do krótszych prac dobrym wyborem jest wynajem ładowarki teleskopowej. W Polsce funkcjonuje aktualnie bardzo dużo firm świadczących wynajem maszyn objętych dozorem technicznym, w tym ładowarek teleskopowych i czołowych.  

Osoby chętne nabyć uprawnienia do obsługi ładowarek teleskopowych zachęcamy do kontaktu z naszą firmą. Oferujemy kursy prowadzone przez wysokiej klasy szkoleniowców, którzy przygotują ciebie bądź twoich pracowników do zdania egzaminu UDT.