Urządzenia dla osób niepełnosprawnych

platformy dla wózków inwalidzkichZ pewnością każdy z nas wchodząc do większego pomieszczenia, gdzie nie było bezpośredniego wjazdu dla osób niepełnosprawnych, widział zamontowane w ścianie platformy do transportu. Umożliwiają one osobom poruszającym się na kulach lub wózku dostanie się na wyższe piętra. W skład tych urządzeń wchodzi podest oraz mechanizm podnoszący, który zazwyczaj wyposażony jest w napęd hydrauliczny lub elektryczny. Urządzenia te są klasyfikowane jako urządzenia transportu bliskiego i znoszą bariery architektoniczne dla niepełnosprawnych.

Dokonywanie regularnych przeglądów konserwacyjnych zapewni utrzymanie platformy dla osób niepełnosprawnych w dobrym stanie. Jeżeli zależy nam na utrzymanie sprzętu w długiej żywotności, nie powinniśmy o tym zapominać. W sytuacjach awaryjnych powinniśmy znaleźć alternatywę dla działania naszego sprzętu. W tym wypadku koniecznością jest znalezienie opcji zasilanej akumulatorem m.in. krzesełka schodowe.

Konserwator urządzeń dla osób niepełnosprawnych

Osoba odpowiedzialna za wykonanie czynności konserwacyjnych tego typu urządzeń musi uzyskać uprawnienia nadawane przez UDT. Szkolenie na konserwatora urządzeń dla osób niepełnosprawnych jest podzielone na część teoretyczną i praktyczną.

Kurs OSO

Jeżeli zastanawiali się Państwo nad zrobieniem kursu z obsługi konserwacyjnej urządzeń dla osób niepełnosprawnych, to lepiej nie mogliście trafić. Nasz Ośrodek Szkoleń Operatorów prowadzi szkolenia m.in. ze spawania światłowodów, wózków widłowych czy konserwacji urządzeń dla osób niepełnosprawnych. Kursanci poznają podstawy prawne dozoru technicznego, a także uczą się praktycznych kompetencji związanych z konserwacją/ obsługą sprzętu.

Uprawnienia

Po ukończonym kursie i zdanym egzaminie można zyskać uprawnienia, które pozwolą na wykonywanie pracy konserwatora urządzeń dla osób niepełnosprawnych w firmach i innych zakładach, specjalizujących się w naprawach tego typu sprzętu.

Program szkolenia

  • Przepisy BHP i zasady pierwszej pomocy Lista usterek pojawiających się często podczas eksploatacji urządzeń
  • Podział urządzeń dla osób niepełnosprawnych
  • Elementy budowy urządzeń dla osób niepełnosprawnych
  • Konserwacja różnych rodzajów urządzeń dla osób niepełnosprawnych

 

Wymagania kandydata:

  • Ukończenie 18 lat
  • Wykształcenie co najmniej podstawowe
  • Brak przeciwskazań zdrowotnych

Konserwacja

Konserwacja wind dla osób niepełnosprawnych polega na wymianie wadliwego elementu systemu podnoszącego. Prace konserwacyjne mają na celu bieżące usuwanie skutków eksploatacji urządzeń. Minimalizuje to tym samym ryzyko wystąpienia awarii oraz zapewnia bezpieczeństwo pasażerów.

Rodzaje konserwacji:

  • Konserwacja naprawcza – polega na przeprowadzaniu napraw urządzeń lub sprzętu po nagłym uszkodzeniu czy awarii.
  • Konserwacja prewencyjna –  to kontrole (i naprawy), nawet gdy nie ma takiej potrzeby. Zazwyczaj tego typu prace konserwacyjne są planowane zgodnie z instrukcjami producenta lub polityką zarządzania.

Obszary związane z konserwacją, na które warto zwrócić uwagę:

  • Działanie urządzeń zabezpieczających i ograniczników ruchowych
  • Stan techniczny mechanizmów napędowych, zamocowań czy układów hamulcowych
  • Właściwa obsługę urządzenia transportu bliskiego
  • Funkcjonowanie urządzeń sterujących, sygnalizacyjnych czy oświetleniowych