Naprawa wciągników i wciągarek

Wciągniki i wciągarki – charakterystyka 

wciagnik na placu budowy

Wciągniki oraz wciągarki są to dźwignice, które należą do maszyn transportu bliskiego i podlegają nadzorowi Urzędu Dozoru Technicznemu. Oba urządzenia służą do transportowania materiałów i mają szerokie zastosowanie w różnych gałęziach gospodarki. Wykorzystywane są zarówno w budownictwie jak i przemyśle. Możemy je znaleźć w warsztatach, halach montażowych, czy też magazynach. Wciągarki i wciągniki są tam, gdzie przeprowadzany jest przeładunek towarów.  

Tak jak każde urządzenia również i wciągniki oraz wciągarki mogą ulec zniszczeniu czy uszkodzeniu. Ich części z czasem się niszczą i wymagają konserwacji. Ośrodek Szkolenia Operatorów może Ci w tym pomoc! Oferujemy profesjonalne usługi w zakresie naprawy, modernizacji a także obsługi serwisowej wciągarek oraz wciągników. 

Konserwacja oraz serwis wciągników i wciągarek 

wciągarka umieszczona na suwnicy

Naprawa i serwis wciągników oraz wciągarek, tak i jak każdego urządzenia, które podlega pod dozór techniczny jest niezmiernie istotne. Konserwacja tych maszyn powinna być bardzo dokładna i wykonywana przez specjalistów.  

Ośrodek Szkolenia Operatorów posiada profesjonalny, dobrze wykwalifikowany i z obszerną wiedza zespół oraz najlepsze służące do napraw narzędzia i części zamienne. Świadczymy dla Państwa kompleksowe usługi, które obejmują zarówno naprawę i serwis wciągników i wciągarek, jak i konsulting w zakresie właściwego użytkowania tych urządzeń oraz doboru części zamiennych. W naszej ofercie znajduje się między innymi: 

 • weryfikacja działania mechanizmów napędowych, 
 • sprawdzanie funkcjonowania urządzeń sygnalizujących, sterujących i oświetleniowych, 
 • sprawdzanie funkcjonowania elementów bezpieczeństwa, 
 • całościowa diagnostyka obsługi urządzenia, 
 • pomiary i ocena zużycia elementów nośnych, 
 • badanie stanu instalacji ochrony przeciwpożarowej i toru jezdnego, 
 • badania obciążeniowe, 
 • sporządzanie dokumentacji wg obowiązujących norm i przepisów, 
 • serwis z użyciem nowoczesnej technologii. 

Ponadto, zajmujemy się malowaniem, regulacją hamulców oraz uzupełnianiem i dokręcaniem śrub. Również przyszykowujemy wciągarki i wciągniki do badan okresowych dokonywanych przez inspektorów UDT. 

wciagnik na magazynie

Przed przystąpieniem do serwisu urządzeń, zaczynamy od starannej i bardzo dokładnej analizy kondycji technicznej wciągników lub wciągarek. Po przeprowadzanych badaniach otrzymaniu dokumentacji widzimy przyczynę awarii i szczegółowo planujemy naprawę. 

Trochę informacji o wciągarkach i wciągnikach 

Wciągniki jak i wciągarki, są to urządzenia transportu bliskiego o szerokim zastosowaniu i bardzo często wykorzystywane w wielu pracach. Zalicza się je do tzw. dźwignic prostych o mocno ograniczonym zasięgu. Istnieją jednak różnice pomiędzy tymi dwoma maszynami.  

Wciągniki 

Wciągniki są to maszyny przystosowane do podnoszenia towaru w pionie. Ładunek jest podnoszony za pomocą specjalnych lin bądź łańcucha, przy użyciu haka. Często bywa on przesuwany po torze, który jest nieruchomy, ale też może służyć do pracy w jednym miejscu. Jego obudowa to jednocześnie konstrukcja nośna.

Wciągniki możemy podzielić na trzy rodzaje, ze względu na ich napęd. Wyróżniamy: 

 • wciągniki elektryczne, 
 • wciągniki pneumatyczne, 
 • wciągniki ręczne. 

W przypadku wciągników elektrycznych i pneumatycznych, mechanizmem napędowym są przekładnie oraz silnik. Jeżeli chodzi o wciągnik ręczny to stosujemy przekładnie ślimakowe i planetarne oraz przełożenie wielokrążka.  

Drugim podziałem jest rozróżnienie ze względu na cięgna. Tutaj wyróżniamy: 

 • wciągniki linowe, 
 • wciągniki łańcuchowe. 
wciągarka podczas konserwacji

Wciągarki 

Wciągarki są to maszyny przystosowane do podnoszenia towaru w pionie oraz przesuwania w bok. Tak jak w przypadku wciągników, ładunek jest podnoszony za pomocą specjalnych lin bądź łańcucha, przy użyciu haka. Jednak, jeżeli chodzi o wciągarki to konstrukcją nośną jest rama stała, przesuwana bądź przejezdna. Możemy je podzielić na trzy rodzaje: 

 • wciągarki hydrauliczne, 
 • wciągarki elektryczne, 
 • wciągarki z napędem zewnętrznym. 

Jak więc widzimy słowo „wciągnik” i „wciągarka” to nie to samo. Te dwa urządzenia trochę się między sobą różnią.  

Różnice pomiędzy wciągnikiem a wciągarką 
Rodzaj urządzenia: Element nośny Zakres pracy 
wciągnik Obudowa urządzenia. Ładunki przemieszczają się w górę oraz w dół. 
wciągarka Osobny element (rama). Ładunki przemieszczają się w górę, w dół oraz na boki.  

Co jest dla nas ważne? 

Zależy nam na satysfakcji naszego klienta. Dla tego też oprócz wykonywanych napraw i konserwacji, monitorujemy stan urządzeń i powiadamiamy Państwa o naszych obserwacjach.  

Ponadto w protokole zapisujemy następujące czynności: 

 • wyniki przeglądu, 
 • uwagi odnośnie stanu wciągarki czy wciągnika, 
 • nasze zalecenia wykonania czynności dodatkowych, 
 • propozycje elementów zamiennych. 

OSO wyróżnia terminować oraz to, że zawsze staramy się być elastyczni i dostosować terminy napraw do Państwa potrzeb. Mają Państwo problemy z częściami zamiennymi? Bez obaw. Wraz z szybką dostawą ściągniemy je bez problemu.  

Ośrodek Szkoleniowy Operatorów stawia na komunikacje z klientem. Zawsze dedykujemy osobę, która będzie się z Państwem kontaktowała, wszystko wyjaśni i odpowie na pytania. 

Zapraszamy do OSO 

Posiadamy wieloletnie doświadczenie, a nasze usługi serwisowe są na bardzo wysokim poziomie. Nasi pracownicy to wysokiej klasy specjaliści to pasjonaci, którzy potrafią naprawić nawet najbardziej skomplikowane urządzenia. Prace staramy się wykonać w jak najszybszym czasie, bo wiemy jest to ważne dla Państwa. Jednocześnie jesteśmy bardzo dokładni i sprawdzamy wszystko wielokrotnie. Nasi eksperci z chęcią wyjaśniają wątpliwości i udzielą Państwu niezbędnych wskazówek. Zapewniamy przystępne i konkurencyjne ceny.  

osoba na recepcji prowadząca rozmowę z klientem

Siedziba główna naszej firmy to Warszawa, jednak świadczymy usługi również w innych miastach Polski. 

OSO to również specjalistyczne szkolenia. Nasze metody nauczania są nowoczesne i pozwalają na efektywne przekazanie wiedzy. Instruktorzy to osoby wykfalifikowane, z wieloletnim doświadczeniem w swoich dziedzinach. 

Zachęcamy do zapoznania się z proponowanymi przez nasz ośrodek najróżniejszymi kursami. Oferujemy między innymi szkolenia, takie jak: dla operatorów suwnic, wózków widłowych, pierwszej pomocy, kursy PPOŻ, kursy wstępne i okresowe BHP i wiele innych.  

Serdecznie zapraszamy na naszą stronę internetową do kontaktu z nami!