Kursy z udzielania pierwszej pomocy w OSO

Nagłe sytuacje mogą nas zaskoczyć w każdym momencie. Dlatego warto mieć podstawową wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

Pierwsza pomoc to natychmiastowa opieka nad osobą poszkodowaną lub taką, która potrzebuje pomocy. Należy ją zastosować jak najszybciej po wypadku lub w razie nagłej choroby. Pomoc, którą udzielamy zanim przyjedzie karetka pogotowia, jest niezwykle istotna. Dzięki niej możesz uratować życie poszkodowanemu.

Jeżeli zasady pierwszej pomocy są ci znajome, jesteś skłonny w razie konieczności do natychmiastowego podjęcia działań w celu ratowania życia i zdrowia poszkodowanych. Podczas udzielania pierwszej pomocy ważne jest zachowanie spokoju oraz racjonalne myślenie. Pomoże Ci to zapewnić możliwie najlepszą opiekę nad poszkodowanego.

Polskie prawo określa karę pozbawienia wolności do lat trzech w przypadku, kiedy takiej pierwszej pomocy nie udzielimy. W przypadku, kiedy w momencie udzielania pierwszej pomocy twoje życie narażone jest na niebezpieczeństwo, nie masz obowiązku jej udzielania. Twoje życie jest równie ważne jak życie poszkodowanego.

Znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy przydaje się nam w życiu codziennym. W każdej chwili może zdarzyć się wypadek, gdzie niezbędna będzie nasza pomoc. Dlatego waśnie, warto zainwestować w kurs pierwszej pomocy. Na takim kursie można uzyskać kompleksową wiedzę w tym zakresie oraz uzyskać zaświadczenie o przebyciu takiego szkolenia. Na taki kurs możesz zapisać się w Ośrodku Szkolenia Operatorów. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą OSO.

Udzielanie pierwszej pomocy składa się z kilku elementów takich jak:

 • Ochrona życia poszkodowanego
 • Ochrona życia obserwatora oraz ratownika
 • Sprawdzenie bezpieczeństwa miejsca zdarzenia
 • Zapewnienie ulgi w bólu
 • Zapobieganie pogorszeniu się stanu poszkodowanego

Pierwszą pomoc należy rozpocząć od zabezpieczenia miejsca zdarzenia, aby przeciwdziałać pojawienieniu się kolejnych poszkodowanych.

Pierwsza pomoc w pracy

Art. 209 par. 1 pkt. 1 Kodeksu pracy zobowiązuje pracodawcę do zapewnienia środków niezbędnych w przypadku, gdy konieczne jest udzielenie pierwszej pomocy w sytuacjach nagłych, a także w okolicznościach ewakuacji czy pożaru. Pracodawca musi również wyznaczyć pracowników, którzy będą odpowiadać za realizację tych celów (art. 209, par. 1, pkt. 2).

W związku z powyższym, warto rozważyć organizację profesjonalnego szkolenia z pierwszej pomocy. Pozwoli ono na przekazanie pracownikom niezbędnej wiedzy oraz uczy postępowania w sytuacjach awaryjnych.

Profesjonalne szkolenia

Kurs pierwszej pomocy dla pracowników można zrealizować w Ośrodku Szkolenia Operatorów OSO. Nasz Ośrodek od lat prowadzi szkolenia tego typu. Zajęcia „Pierwsza pomoc w stanach zagrożenia życia i zdrowia” obejmują zarówno część teoretyczną jak i praktyczną. Słuchacze zostają zaznajomieni z tym, jak postępować w sytuacjach nagłych. Nasi instruktorzy są do twojej dyspozycji i zadbają o profesjonalne przeszkolenie pracowników.

Nasza firma posiada oddziały w Warszawie, Katowicach, Krakowie oraz Bielsku-Białej. W tych miastach odbywają się szkolenia.Posiadamy w pełni wyposażone sale ćwiczeniowe. Dysponujemy manekinami do prowadzenia resuscytacji oraz innego rodzaju akcesoriami, które wpływają na skuteczność naszych kursów.

Oto zakres tematyczny zajęć z pierwszej pomocy w Ośrodku OSO:

Część teoretycznaCzęść praktyczna
 • kwestie prawne w dziedzinie pierwszej pomocy
 • informacje o numerach ratunkowych
 • informacje o prawidłowym powiadamianiu służb
 • zasady ewakuacji poszkodowanych
 • zabezpieczanie miejsca zdarzenia
 • opatrywanie ran
 • postępowanie w przypadku różnego rodzaju urazów jak np.: odmrożenie, oparzenie, krwawienie, urazy głowy, urazy klatki piersiowej
 • postępowanie w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia
 • zadławienie, zatrucie, porażenie prądem, zawał serca
 • sprawdzanie czynności życiowych osób poszkodowanych
 • zasady RKO zarówno u dorosłych jak i u dzieci
  • organizacja ewakuacji z udziałem osób poszkodowanych
  • umiejętność ułożenia poszkodowanego w pozycji bezpiecznej
  • RKO
  • pomoc w przypadku porażenia prądem, piorunem
  • pomoc w przypadku zadławienia, tonięcia, epilepsji oraz w innych sytuacjach

 

Szkolenia z zakresu pierwszej pomocy dostosowane do Twoich potrzeb

Niewątpliwą zaletą wyróżniającą kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy jest elastyczność. Jesteśmy w stanie dopasować program indywidualnie do potrzeb  zleceniodawcy. Możemy wzbogacić go o tematykę dopasowaną do szczególnych potrzeb organizacji (np. określonych stanowisk pracy oraz zagrożeń jakie mogą na nich występować).

Szkolenia „Pierwsza pomoc” prowadzone są w formie otwartej oraz zamkniętej. Forma otwarta skierowana jest dla każdej zainteresowanej osoby, także dla tych, którzy samodzielnie chcą zdobyć umiejętności w zakresie pierwszej pomocy. Natomiast kursy w formie zamkniętej – to oferta skierowana do grup zorganizowanych, które są kierowane na takie szkolenia przez pracodawców bądź instytucje.

Gdzie zapisać się na szkolenia

Kursy pierwszej pomocy są zajęciami dostępnymi w regularnej ofercie Ośrodka Szkolenia Operatorów. Na stronie internetowej można znaleźć dogodne terminy szkoleń w Warszawie, Katowicach, Krakowie i Bielsku-Białej.

OSO oferuje również zamknięte kursy pierwszej pomocy dla grup zorganizowanych. Jesteśmy w stanie dojechać w każde miejsce na terenie Polski. Zarówno dzień jak i godzina organizacji zajęć to twój wybór. Gwarantujemy przystępne ceny oraz wysoką jakość świadczonych usług. Cena szkoleń ustalana jest indywidualnie, a w przypadku większych grup przewidujemy atrakcyjne rabaty. Opracowaliśmy własne zasady wyceniania kursów. Zapisując się na kurs, na pewno nie przepłacisz. OSO jest otwarte również na negocjację cen.

Zapisz się na szkolenie „Pierwsza pomoc” w Ośrodku OSO. Warszawa, Bielsko- Biała, Kraków, Katowice -wybierz dogodną dla Ciebie lokalizację i zapisz się już dziś!