Bezpieczna eksploatacja i konserwacja gaśnic

Gaśnica przeciw pożarowa jest podstawowym elementem wyposażenia każdego zakładu pracy, nie tylko tam, gdzie występuje zagrożenie pożarem czy wybuchem. Dodatkowo każdy z pracowników musi być obowiązkowo przeszkolony z zasad BHP dotyczących obsługi gaśnicy. Jeśli jednak gaśnica przeciwpożarowa ma rzeczywiście zapewniać pracownikom ochronę, powinna być ona poddawana poprawnej konserwacji i eksploatacji. 

Konserwator przy gaśnicy

Konserwacja gaśnic

Według przepisów prawnych dotyczących ochrony przeciwpożarowej, osoba zajmująca się konserwacją podręcznego sprzętu gaśniczego oraz pozostałych urządzeń przeciwpożarowych nie musi posiadać żadnych specjalistycznych kwalifikacji. Wobec tego konserwacje gaśnicy może przeprowadzić każdy, pod warunkiem, że zastosuje się do norm państwowych oraz producenta. 

Każda gaśnica posiada indywidualne informacje od producenta dotyczące tego, w jaki sposób i jak często przeprowadzać konserwacje gaśnicy. W zależności od rodzaju gaśnicy przeciwpożarowej i jej zastosowania może się okazać, że konserwacje trzeba przeprowadzać częściej lub rzadziej. Należy jednak pamiętać, że konserwacje gaśnicy i sprzętu przeciwpożarowego należy przeprowadzać przynajmniej raz do roku. Jest to bardzo ważne z racji na to, że niekonserwowana gaśnica i sprzęt przeciwpożarowy tworzą realne zagrożenie i mogą doprowadzić do tragedii tam, gdzie miały pomóc. 

Uprawnienia na gaśnice

Pomimo tego, że każdy może przeprowadzać konserwacje gaśnicy, wiele ośrodków szkoleniowych oferuje specjalne kursy na uprawnienia na gaśnice. Takie uprawnienia pozwalają dodatkowo przeprowadzać naprawę gaśnicy tam, gdzie mogą pojawić się ewentualne uszkodzenia. Bardzo ważne jest, aby naprawę uszkodzonej gaśnicy zlecić odpowiedniej firmie bądź wykwalifikowanemu profesjonaliście. Próby naprawy sprzętu przeciwpożarowego nie tylko mogą go dalej zniszczyć, ale także narażają pracowników na zagrożenie pożarowe. Jeśli konserwacja gaśnicy wykryje jakiekolwiek usterki, należy niezwłocznie zgłosić się do odpowiedniego specjalisty, który będzie w stanie ją naprawić. 

Ceny naprawy gaśnic

Ceny naprawy sprzętu przeciwpożarowego zależne są od jego rodzaju. W zależności od tego jaka gaśnica ma być poddawana naprawie mogą być to ceny od 10 złotych, przy czym górna granica to przeważnie 160 złotych. Cena naprawy gaśnicy nie jest, jak widać, wysoka, a w zamian gwarantuje pracownikom w budynku bezpieczeństwo. 

Eksploatacja gaśnicy

Gaśnica samochodowa

Większość sprzętu przeciwpożarowego nie wymaga od użytkowników specjalistycznego szkolenia, żeby go użyć w sytuacji ewentualnego zagrożenia. Każda gaśnica posiada indywidualne instrukcje dotyczące tego, w jaki sposób z niej korzystać. Dodatkowo bezpieczne eksploatacja gaśnicy bardzo często jest jednym z punktów szkolenia BHP. Warto zadbać o to, aby wszyscy pracownicy byli dobrze zaznajomieni z funkcjonowaniem gaśnicy i tego, jakie rodzaje gaśnic używane są do gaszenia jakich pożarów. Taka wiedza podnosi znacząco poziom bezpieczeństwa w zakładzie pracy. 

Gaśnice przeciwpożarowe są obowiązkowym elementem każdego budynku, w którym pracują ludzie. Brak wiedzy na temat funkcjonowania gaśnicy lub jak w poprawny sposób poprowadzić jej konserwacje stwarza realne, poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Dlatego poza dbaniem o odpowiednią konserwację i zlecanie napraw profesjonalistom, dobrze pamiętać o tym, że każdy bez wyjątku powinien wiedzieć w jaki sposób przeprowadzić eksploatacje gaśnicy przeciwpożarowej.