Ładowarki teleskopowe – czym są i do czego służą?

użycie ładowarki teleskopowej na budowie

Ładowarki teleskopowe

Do prac budowlanych czy rolniczych często potrzebne są wyspecjalizowane narzędzia i maszyny, które ułatwią i przyspieszą pracę operatorów. Do jednych z nich zaliczamy ładowarki teleskopowe. Przyjrzyjmy się ich zaletom oraz wykorzystaniu.  

Budowa ładowarki teleskopowej 

Ładowarka teleskopowa to nic innego jak specjalizowany wózek widłowy. Przy podstawowym podziale dzielimy te maszyny na dwa typy: 

  • czołowe, 
  • obrotowe. 

W przypadku czołowych, wysięgnik mamy umiejscowiony po prawej stronie, a kabina operatora jest nieruchoma. W drugich – obrotowych, ruchomy jest zarówno wysięgnik, jak i kabina operatora, co pozwala unosić ładunki na większe wysokości. 

Funkcjonalność ładowarek teleskopowych 

Ładowarki teleskopowe są bardzo uniwersalne i pomocne przy wielu pracach. Można ich używać nie tylko w rolnictwie czy budownictwie, ale też przy pracach kopalnianych, w przemyśle drzewnym, lotnictwie, jak i w portach morskich.  

ładowarka teleskopowa w użyciu

Budowa i narzędzie, jakie posiadają te ładowarki pozwalają na wiele prac, do których niezbędne jest przenoszenie, podnoszenie i transportowanie ładunków oraz ludzi. Mamy tu do dyspozycji osprzęt:

  • widły,
  • wciągarki,
  • chwytaki,
  • łyżki,
  • pługi,
  • kosiarki,
  • różnego rodzaju platformy.  

 Tradycyjnie wykorzystuje się te maszyny w budownictwie, transporcie, uprawie oraz hodowli zwierząt. Dzisiejsze modele jednak mają tak ogromne możliwości, że wykorzystywanie ich wyłączenie w tych czterech branżach jest marnowaniem ich potencjału. 

Zastosowanie ładowarek teleskopowych

Chyba największą popularnością i zastosowaniem cieszą się w budownictwie, gdzie są praktycznie niezastąpione. Przy możliwości udźwigu nawet powyżej 20 ton, są idealne do przenoszenia ciężkich materiałów budowlanych, takich jak m.in. kamienne bloki, stalowe belki i wiele innych. Dodatkowym plusem jest możliwość ich pracy właściwie w każdych warunkach atmosferycznych oraz terenowych. Pozwala to przyspieszyć pracę oraz odciążyć pracowników budowy. 

eksploatacja ładowarki teleskopowej w rolnictwie

Nie mniejszą rolę odgrywają w gospodarstwach rolnych, co się tyczy hodowli zwierząt, ale także zadań wykonywanych przy uprawie roślin. Przenoszenie ciężkich belek, belek z sianem i paszy jest o wiele lżejsze, a także szybsze, przy pomocy specjalnej maszyny. 

Ostatnio często używa się ładowarek teleskopowych również w kopalniach i kamieniołomach. Dzięki możliwości ich pracy zarówno na ziemi, jak i pod nią, są idealne do przenoszenia ładunków, ale także konserwacji urządzeń.  

Maszyny te są równie użyteczne na lotniskach czy w portach, gdzie też nierzadko trzeba przenieść ciężki sprzęt czy materiał. W takich oto sytuacjach są to niezastąpione urządzenia. 

Pytania naszych klientów

Jakie są rodzaje ładowarek teleskopowych?   

Przy podstawowym podziale dzielimy te maszyny na dwa typy: czołowe i obrotowe. W przypadku obrotowych, wysięgnik i kabina operatora, są ruchome, zaś w czołowych porusza się tylko wysięgnik. 

Jakie jest zastosowanie ładowarek teleskopowych?

Największą popularnością i zastosowaniem cieszą się w budownictwie, gdzie są praktycznie niezastąpione. Przy możliwości udźwigu nawet powyżej 20 ton są idealne do przenoszenia ciężkich materiałów budowlanych jak m.in. kamienne bloki, stalowe belki i wiele innych. Poza tym, wykorzystywane są w rolnictwie, w kopalniach, na lotniskach czy w portach.