Podesty ruchome – rodzaje i ich zastosowanie

Mierz wysoko! Czyli kilka słów o ruchomych podestach

Czy patrząc na monumentalne wieżowce zastanawiałeś się w jaki sposób człowiek zdołał się tam wspiąć? A może byłeś świadkiem akcji strażaków, którzy ratowali ludzi z wielopiętrowego budynku? Zapewne w każdym z tych przypadków, wśród wielu niezbędnych narzędzi, znalazł się obiekt, któremu poświęcony będzie ten tekst. Ruchomy podest, bo o nim mowa, to rozwiązanie, które sprawdza się w pracach wysokościowych i rozwiązuje niejeden wygórowany problem.

Podest ruchomy, czyli…?

Najprościej mówiąc, podest ruchomy to urządzenie dźwigowe, które najczęściej wykorzystywane jest przy pracach montażowych, budowlanych prowadzonych na wysokościach. Ich głównym zadaniem jest podnoszenia osób, ale i materiałów na określone stanowisko pracy. Mechanizm podestu umożliwia ruch zarówno w pionie jak i w poziomie, co jest dodatkowym atutem. Przeciętny podest ruchomy składa się z dwóch elementów:

 • wysięgnika + platformy roboczej lub kosza

W branży budowniczej podest ruchomy cechy się niemalejącą popularnością. Dlaczego? Jest to doskonała alternatywa dla stałych rusztowań, które w znaczny sposób ograniczają przemieszczanie się. Podest ruchomy pozwala na swobodę ruchów, co wiąże się z zachowaniem płynności pracy i zaoszczędzeniu sporej ilości czasu.

 

Czy to, aby na pewno jest bezpieczne?

Dla wszystkich pełnych obaw o bezpieczeństwo, mamy dobrą wiadomość – nadszedł czas na rozwianie wszelkich wątpliwości! Nie każdy będzie mógł skorzystać z tego rodzaju urządzenia. Obsługa podestu ruchomego wymaga odpowiednich kwalifikacji, które potwierdza pozytywny wynik egzaminu państwowego. To nie jedyny wymóg zapewniający bezpieczeństwo. Podest ruchomy musi przedstawiać dobry stan techniczny. Jest to ściśle przestrzegane i kontrolowane przez Urząd Dozoru Technicznego (UDT).

 

Zgodnie z przyjętym rozporządzeniem urządzenia wykorzystywane w pracach na wysokościach, m.in. podesty przejezdne, masztowe i wiszące muszą przechodzić coroczne badania okresowe pod nadzorem UDT. Wymagane są również przeglądy konserwacyjne, przeprowadzane co 30 dni. Nad wykonaniem wszystkich wyżej wymienionych czynności czuwa osoba posiadająca ściśle określone uprawnienia.

Co można nazwać podestem ruchomym?

Na oficjalnej stronie Urzędu Dozoru Technicznego można odnaleźć podział podestów ruchomych na kilka podgrup. Są nimi:

 • podesty ruchome przejezdne – cieszące się największą popularnością,
 • podesty ruchome masztowe,
 • podesty ruchome wiszące,
 • podesty ruchome stacjonarne.

Największym zainteresowaniem cieszą się podesty ruchome przejezdne. Sprawdzają się, gdy istnieje potrzeba na przemieszczenie osób, a także ładunków na stanowiska pracy. Co więcej, dzięki platformie roboczej w komfortowy i BEZPIECZNY sposób można wykonywać prace montażowe lub budowlane. Ich konstrukcja oparta jest na platformie roboczej (nazywanej także gondolą lub koszem) wraz z elementami sterowniczymi, wysięgnikiem i podwoziem. Posiadają także wewnętrzny podział na:

 • samojezdne – po przymocowaniu do podwozia samochodowego są dopuszczone do ruchu drogowego.
 • wolnobieżne – zasilane elektrycznie lub spalinowo, posiadają napęd na dwa lub cztery koła.
 • przewoźne – po przymocowaniu do podwozia przyczepy są dopuszczone do ruchu drogowego jako przyczepy specjalne.

Istnieje jeszcze jeden podział zwyżek – tym razem ze względu na rodzaj wysięgnika:

 • teleskopowe (o konstrukcji teleskopowej),
 • przegubowe (wysięgnik ma łamany przegub),
 • nożycowe (złożone z dwóch dźwigni, które pozwalają na pracę w pionie),
 • przegubowo – teleskopowe.

 

Jak zdobyć uprawnienia UDT na podesty ruchome?

Proces uzyskiwania wymaganych kwalifikacji składa się z dwóch etapów: kurs obsługi podestów ruchomych oraz egzamin UDT. Jak w wielu przypadkach egzamin państwowy jest podzielony na część teoretyczną i praktyczną. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku, osobie uczestniczącej w zajęciach wydawane są uprawnienia na podesty ruchome w formie zaświadczenia kwalifikacyjnego. Należy pamiętać, że uprawnienia te ważne są terminowo w zależności od rodzaju podestu na jaki uzyskano kwalifikacje:

 • podesty ruchome stacjonarne (z terminem ważności 10 lat);
 • na podesty ruchome wiszące i stacjonarne (również z terminem 10 lat);
 • na podesty ruchome masztowe oraz stacjonarne (ważne 10 lat);
 • na podesty ruchome przejezdne (z terminem ważności uprawnień 5 lat);
 • na podesty na pojazdach kolejowych (termin – 10 lat).

W całej Polsce jest obecnie wiele firm, które oferują przeprowadzenie kursów przygotowujących do egzaminu państwowego. Przy wyborze oferty, należy zwracać uwagę na jakich modelach maszyn będzie przekazywana wiedza teoretyczna oraz zajęcia praktyczne. Im więcej modeli i marek maszyn, tym większa zdobyta wiedza i wyższe kwalifikacje. Warto zwrócić uwagę czy większość kadry posiada uprawnienia operatorów UDT.

 

Kiedy warto skorzystać z podestu ruchomego?

Gdy tematyka zwyżek została już zgłębiona, czas na pytanie praktyczne – w jakich sytuacjach warto po nie sięgnąć? Podesty ruchome są chętnie wykorzystywanym narzędziem pracy przez firmy, które specjalizują się w pracach na wysokościach. Będąc w centrum miasta, ale także w magazynach, czy w parkach wystarczy spojrzeć w górę, aby przekonać się o popularności zwyżek. Idealnie sprawdzą się przy pracach takich jak: przycinanie drzew, mycie okien i powierzchni szklanych w biurowcach, prace budowlane, remontowo-montażowe oraz w wielkich halach, magazynach przemysłowych. Zwyżki to TOP urządzenie w sektorze przemysłowym, usługowym i budowlanym.

Podnośniki koszowe, tzw. zwyżki, to obowiązkowe wyposażenie straży pożarnej. Dzięki takim elementom jak platforma lub kosz zamocowanym na końcu hydraulicznego ramienia strażacy mogą wypełniać swoje zadania. A często wiąże się to z ratowaniem zdrowia i życia.