Specyfika urządzeń do manipulacji kontenerami – Kalmar ECO Reachstacker 

Zastosowanie urządzeń do manipulacji kontenerami 

Urządzenia do manipulacji kontenerami wykorzystuje się zazwyczaj w portach. Można je również stosować w punktach służących do przemieszczania się kontenerów z ładunkami. Pomagają one w sprawnym przemieszczaniu się kontenerów.  

Kto może obsługiwać urządzenia do manipulacji kontenerami? 

Kalmar ECO Reachstacker w trakcie eksploatacji

Do obsługi urządzeń konieczne jest posiadanie przez osobę je obsługującą odpowiednich uprawnień, które umożliwiają ich obsługę. Uprawnienia zdobędziemy na specjalnym kursie kończącym się egzaminem przed komisją UDT.  

Kalmar ECO Reachstacker 

Kalmar ECO Reachstacker to urządzenie, które nie tylko zwiększa wydajność pracy terminali kontenerowych, ale zapewnia również przygotowanie operatorów do przyszłej elektryzacji urządzeń typu tego typu. 

Charakterystyka Kalmarów ECO Reachstackerów 

Ogromne znaczenie ma układ przeniesienia napędu Reachstacerów. Ten, który został zastosowany w Kalmarach ECO, to jeden z najbardziej zaawansowanych układów tego typu na świecie. Znajdziemy w nim hydromechaniczny układ przekładni bezstopniowej. W odróżnieniu od standardowego urządzenia, nie wymaga on stałego hamowania czy przyspieszania przez operatora. Przekładnia obsługuje wszystkie czynności, które związane są z napędem urządzenia. Prędkość jazdy jest bowiem niezależna od prędkości obrotowej silnika. Dzięki temu silnik może cały czas pracować ze stałą prędkością. Przekładnia dba o zmianę prędkości jazdy urządzenia. Pozwala to na zmniejszenie ilości spalin, mniejszy hałas oraz mniejsze zużycie paliwa. Zwiększa również wydajność urządzenia wydłużając okres między tankowniami.  

Ekonomiczność Kalmarów ECO Reachstackerów 

urządzenia do manipulacji kontenerami

ECO Reachstacker jest urządzeniem zdecydowanie bardziej ekonomicznym na tle maszyn mu podobnych. Zużycie paliwa jest o około 40% mniejsze od tego w urządzeniach 5 czy 10 letnich, posiadających standardowe układy napędowe. Zmniejszenie zużycia paliwa jest korzystne finansowo. Oprócz tego To ECO Reachstacker jest w stanie wykonywać około 50% więcej ruchów na godzinę w porównaniu do standardowych urządzeń. Możliwe jest to dzięki kombinacji gospodarowania układem napędu oraz hydrauliki roboczej. Wpływa na to również zmniejszenie czasu na tankowanie. 

Ekologiczne rozwiązania Kalmarów ECO Reachstackerów 

Producent silników do ECO Reachstackerów rozpoczął produkcję jeszcze nowszych układów napędowych, które są w stanie ograniczyć szkodliwą emisję CO2 nawet o 90%, gdyż mogą one pracować na paliwie HVO. Jest ono produktem, który w pełni składa się z surowców odnawialnych. Są to produkty takie jak oleje roślinne i tłuszcze zwierzęce, nadal o takiej samej lub niemal identycznej strukturze chemicznej jak olej napędowy. Dyrektywa Unii Europejskiej wskazuje, że tego typu paliwo nie ma negatywnego wpływu na środowisko. Ponadto jest to jedyna technologia wytwarzania paliw płynnych, która może spełnić wymagania dotyczące redukcji emisji pyłów węglowych do 2030 roku nawet o połowę. 

manipulacja kontenerem Kalmarem ECO Reachstackerem

ECO Reachstacker pomaga więc w przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym. Wszystko za sprawą zmniejszenia śladu węglowego w branży logistycznej. Producenci tych maszyn dużą wagę przywiązuje do ekologii, co daje też dobry przykład z zakresu standardów zrównoważonego rozwoju dla innych firm z branży.