Spawanie MIG, czyli spawanie migomatem

Specyfika spawania MIG/MAG

spawanie migomatem

Czym jest spawanie wie chyba każdy, jednak czym jest spawanie metodą MIG czy MAG już nie. Obecnie jest to najczęściej stosowana metoda, obejmująca 65% wszystkich przemysłowych łukowych metod spawania.  

Spawanie MIG (z ang. Metal Insert Gas) – to metoda wykorzystująca jedynie gazy chemicznie obojętne, takie jak argon czy hel. Przy omawianiu metody MIG nie sposób nie wspomnieć o spawaniu metodą MAG (z ang. Metal Active Gas), która zaś wykorzystuje gaz chemicznie aktywny. Pamiętajmy, że najważniejsze to wybór odpowiedniej formy spawania, a zależy to oczywiście od rodzaju materiałów, z którymi chcemy pracować.  

Kiedy warto zastosować metodę MIG/MAG?

Metoda spawania MIG świetnie sprawdzi się w przypadku chęci połączenia miedzi z aluminium czy innych niezależnych metali, a także ich stopów. Podczas pracy z metodą MIG używa się spawarek przeznaczonych do owej metody, czyli migomatów. Spawania MIG używa się ze względu na łatwość automatyzacji, niskie koszty, wydajność, trwałość stopów i uniwersalność zastosowań.  

Przebieg procesu spawania metodą MIG/MAG 

spawanie migomatem

Z uchwytu wysuwany jest w sposób płynny drut spawalniczy, który ulega stopniowemu stapianiu w elektrycznym łuku. Materiał drutu miesza się ze stopionym materiałem, tworząc wraz z nim tzw. jeziorko spawalnicze. Po tym jak łuk zostanie przesunięty, jeziorko spawalnicze krzepnie, tworząc tym samym trwałe złącze. Z pomocą uchwytu spawalniczego doprowadzany jest gaz osłonowy, który ochrania roztopiony metal przed ewentualnym oddziaływaniem atmosfery, a także ochładza uchwyt.  

Korzyści i mankamenty spawania metodą MIG/MAG 

Zalety spawania metodą MIG: 

 • wysoka wydajność spawania (wyższa niż otulonymi elektrodami), 
 • możliwość zmechanizowania i zautomatyzowania metody,  
 • uniwersalność metody – możliwość spawania różnych metali i ich stopów we wszystkich pozycjach,  
 • odpowiednia jakość spoin, 
 • niski koszt materiałów spawalniczych.  

Wady spawania metodą MIG: 

 • wysoki koszt zakupu niezbędnych do spawania urządzeń i wyposażenia,  
 • jakość spoin jest zależna od umiejętności spawacza, 
 • spawanie metodą MIG cechuje większa skłonność do powstawania porowatości i przeklejeń spoin. 

Zastosowanie metody MIG 

Metoda MIG używana jest do spawania magnezu, miedzi, aluminium oraz innych metali niezależnych, a także ich stopów. Spawanie za pomocą migomatu jest stosowane niemal we wszystkich gałęziach przemysłu spawalniczego. Możemy się z nim spotkać przede wszystkim w: 

proces spawania MIG
 • przemyśle ciężkim, 
 • przemyśle maszynowym obejmującym stocznie, wytwarzanie rurociągów i zbiorników ciśnieniowych, a także wytwarzanie konstrukcji stalowych, 
 • branży remontowej, 
 • branży konserwacyjnej. 

Półautomaty spawalnicze są stosowane do obróbki cienkich blach (branża samochodowa, nadwozia). Migomaty są także wykorzystywane do prac domowych i hobbistycznych.

Pytania naszych klientów

Jaki gaz wybrać do migomatu?

Należy wybrać gazy osłonowe używane podczas spawania i cięcia elektrycznym łukiem. Możemy wyróżnić: gazy aktywne (tlen, dwutlenek węgla, azot) oraz gazy obojętne (hel, argon). 

Jaki jest koszt spawania MIG/MAG?

Koszty uzależnione są od wielkości i stopnia zaawansowania zamówienia klienta. Większość firm stosuje indywidualne cenniki za usługi uwzględniające spawanie.