Zastosowanie dźwigów w budownictwie

Atuty żurawi

Przez ostatnie lata można zaobserwować duży rozwój branży budowlanej czy przemysłowej, który nie byłby możliwy bez tych specjalistycznych urządzeń. Kojarzone są głównie z budownictwem, ale używa się ich też przy konstrukcji autostrad czy wiaduktów, a także przy budowie wieżowców lub dworców. Ich największą zaletą jest możliwość przenoszenia bardzo ciężkich ładunków.   

Specyfikacja maszyn 

Zanim zaczniemy pracę należy pamiętać, że tego typu maszyny składają się z części stałych oraz zmiennych. W przypadku tych drugich należy je dopasować do rodzaju pracy, jaką chcemy nimi wykonać. Przykładowo system hydrauliczny przyspieszający pracę oraz hak do chwytania ciężkiego ładunku będą niezbędne na budowie.  

Zastosowanie żurawi samochodowych HDS 

żuraw samochodowy HDS na drodze

Żuraw samochodowy, inaczej dźwig, służy głównie do prac montażowych i przeładunkowych. Dzięki swojej budowie – posiadaniu wciągarki i wysięgnika, a także zamontowanej na samochodzie kolumnie można podnosić i przenosić ciężary, a dodatkowo załadowywać i rozładowywać pojedyncze elementy. Tego typu dźwigi są najlepsze do niewielkich placów budowy, gdzie ograniczone miejsce nie pozwala na użycie żurawi wieżowych. 

Dźwigu można używać w zasadzie do każdej pracy na budowie. Z jego pomocą: 

  • otynkujemy budynek, 
  • wstawimy okna, 
  • rozładujemy i przeniesiemy każdy potrzebny do budowy materiał, jak np.: 
    • kostkę brukową, 
    • cegły,  
    • pustaki, 
    • dachówki. 

Jeśli trzeba przenieść jakikolwiek materiał na wyższe kondygnacje, jak również skrzynki z pracownikami – użycie żurawia także będzie niezbędne. 

Zdecydowanie maszyny te mają ogromne możliwości i będą pomocne przy wielu pracach. Dodatkowym atutem będzie możliwość użycia ich jako koparki lub ładowarki – wystarczy podłączyć do ramienia maszyny łyżkę z zębami. 

Żurawie wieżowe 

Największy typ urządzeń, jakich używa się w budownictwie. Ich rozmiary mogą mieć od 20 do ponad 220 metrów wysokości. Możliwości dźwigu natomiast to między kilka a kilkadziesiąt ton udźwigu. Możemy podzielić je na dwa typy: 

  • stacjonarne – mocowane do fundamentów 
  • przejezdne – szynowe, kołowe i gąsienicowe. 
żuraw wieżowy na placu budowy

Żurawie wieżowe pozwalają na bardzo efektywną pracę na każdym placu budowy. Mimo niewielkiego mankamentu wynikającego z ich dużego rozmiaru, posiadają wiele zalet, jak możliwość dużego zasięgu pracy na większym terenie oraz praca w praktycznie każdych warunkach pogodowych. Są nieodzowne przy przenoszeniu ciężkich konstrukcji, czy to z miejsca na miejsce, czy na wyższe kondygnacje. Maszyny te są tak wszechstronne, że mogą być używane na każdym etapie budowy, a nawet pełnić funkcję transportową, co bardzo ułatwi pracę. 

Pytania naszych klientów

Jakie są typy żurawi wieżowych?

Żurawie wieżowe możemy podzielić na stacjonarne, nieruchome używane głównie do przenoszenia towarów oraz szynowe, które znajdują zastosowanie przy pracach montażowych.

Jakie jest zastosowanie żurawia samochodowego?

Zastosowanie żurawia samochodowego (HDS) jest bardzo wszechstronne. Z jego pomocą można otynkować budynek, wstawić okna, jak i załadować i rozładować każdy używany do budowy materiał jak np. cegły czy dachówki.

Jakie są możliwości żurawi?

Można nimi bez problemu przenosić różne ciężary, zarówno z miejsca na miejsce, jak i na większe wysokości. Ponadto ich niewątpliwą zaletą jest ich różnorodność. Mamy żurawie stacjonarne oraz przejezdne. Przemieszczająca się maszyna dodatkowa ułatwia i przyspiesza pracę podczas transportu materiału.