Żurawie HDS

budowa urządzenia wraz z opisem elementów konstrukcjiPotrzebujesz załadować lub rozładować ścięte drzewa? A może potrzebny Ci sprzęt, dzięki któremu z łatwością przetransportujesz kostkę brukową na placu budowy? W tych sytuacjach idealnie sprawdzi się żuraw HDS, znany także pod nazwą samochodu HDS. Od lat cieszy się niesłabnącą popularnością w branży budowlanej, transportowej, ale także w przemyśle leśnym oraz morskim. Zastawiasz się nad jego użyciem, a może chcesz spróbować swoich sił w zawodzie operatora żurawi HDS? Poznaj bliżej samochody HDS i dowiedz się, w jaki sposób mogą one mieć zastosowanie także w Twojej pracy.

Czym są żurawie HDS?

HDS pochodzi od słów Hydrauliczny Dźwig Samochodowy. Zatem żuraw HDS będzie to dźwignica zamontowana na samochodzie ciężarowym. Ma ona swoje stałe miejsce – umiejscowiona jest między kabiną kierowcy a skrzynią, bądź z tyłu pojazdu. Żurawie HDS często nazywane są też żurawiami przenośnymi lub przeładunkowymi. Teraz kilka słów o elementach konstrukcyjnych żurawi. Te elementy dzielą się na dwie grupy – części stałe oraz części zmienne.

CZĘŚCI STAŁE:

 • podstawa żurawia,
 • pionowa kolumna przytwierdzona do podstawy,
 • zbiór podpór stabilizujących żurawia oraz pojazdu, na którym znajduje się żuraw,
 • regulowany wysięgnik służący do przenoszenia ładunków.

CZĘŚCI ZMIENNE:

 • system hydrauliczny,
 • hak,
 • chwytaki – stosowane np. w przemyśle drewnianym.

Finalny typ konstrukcji żurawi HDS, będzie zależał od funkcji, jaką mają spełniać. Jakie zatem istnieją zastosowania tych maszyn? Czy na rynku jest obecnie urządzenie konkurencyjne dla tak wsławionych już żurawi HDS?

przykładowy żuraw przenośny i samojezdnyGdzie żurawie HDS mają swoje zastosowanie?

Oprócz transportowania materiałów, takich jak kostka brukowa,  pożądaną funkcją żurawi jest także opcja transportowania.   Kilkaset kilogramów nie stanowi żadnego wyzwania dla tego typu maszyn! Jak to możliwe? Żuraw HDS załaduje dany materiał na samochód, na którym jest zamontowany lub na przyczepę swojego samochodu. Następny krokiem jest zawiezienie ładunku i jego rozładunek – również przy użyciu żurawia. Będzie sprawdzał się tam, gdzie niezwykle istotne jest przewożenie, załadunek i rozładunek, czyli:

 • przemysł leśny (praca przy wycince drzew)
 • przemysł morski (praca z kontenerami przemysłowymi i magazynowymi)
 • przemysł budowlany (praca z wielkogabarytowymi materiałami)

Tak obszerne zastosowanie żurawi HDS sprawiło, że konstruktorzy i inżynierowie zaczęli zastanawiać się nad tworzeniem poszczególnych podtypów tych maszyn. Dzięki charakterystycznej budowie oraz określonym funkcjom, mogłyby się sprawdzać w skonkretyzowanym obszarze.

Rodzaje żurawi HDS

 • żurawie HDS ogólnego zastosowania – cieszą się największą popularnością, ze względu na uniwersalne zastosowanie. Tajemnica ich konstrukcji to usztywniona konstrukcja żurawia na podwoziu pojazdu. Dzięki temu, operator żurawia jest w stanie przemieszczać i obracać wysięgu w kierunku poziomym oraz podnosić i opuszczać ładunki. Oprócz wielofunkcyjności, inną zaletą jest możliwość szybkiego przetransportowania – są zamontowane na podwoziu samochodu.
 • żurawie przemysłu drewnianego – elementem, który wyróżnia ten rodzaj żurawi HDS jest cześć zmienna w ich konstrukcji. Zamiast haków są wyposażone w chwytaki, które jak można się domyślić, operator może przechwycić np. kawałki ściętych drzew. Pod względem konstrukcji są one o wiele mniejsze od żurawi HDS ogólnego zastosowania. Cieszą się największą popularnością w przemyśle drzewnym.
 • żurawie przeładunkowe – to maszyny, które dobrze sprawdzają się w podczas prac związanych z przewożeniem, rozładunkiem i załadunkiem towarów. Dużym atutem tego rodzaju żurawi HDS jest umiejscowienie żurawi tuż za kabiną kierowcy. Jest to duże ułatwienie dla operatorów, gdyż w łatwy i szybki sposób są w stanie odpowiednio operować przy ładunkach i towarach. Wśród żurawi przeładunkowych wymienia się również dwie podkategorie:
Żurawie przeładunkowe ze skrzynię ładunkową w tylnej części pojazdu.Żurawie przeładunkowe umiejscowione pośrodku pojazdu.

uśmiechnięty operator podczas rozładunku drzewa

Żuraw samojezdny i żuraw przenośny – porównanie

Z wymienionymi tutaj rodzajami żurawi przenośnych na rynku konkuruje przede wszystkim żuraw samojezdny. Poniższa tabela zawiera najważniejsze cennych tych urządzeń:

 ŻURAW PRZENOŚNY (HDS)ŻURAW SAMOJEZDNY
DŹWIGNICAzamontowana na samochodziezamontowana na podwoziu
UDŹWIGdo kilku tondo kilkuset ton
FUNKCJAprzeładunkowa i transportowaprzeładunkowa

Widać zatem, że każda z maszyn specjalizuje się w innej dziedzinie. Wybór jednej z nich zależy tylko i wyłącznie od celu, do jakiego ma zostać użyta.