Urządzenia budowlane:

W zasadzie, nie można sobie wyobrazić żadnego placu budowy bez koparki, rusztowania i walca. Każda budowa zawiera te sprzęty, które niesamowicie ułatwiają i usprawniają pracę. Właściwie w dzisiejszych czasach bez tych sprzętów, niektóre etapy budowy byłyby niewykonalne. Zachęcamy do tego, by zawsze dbać o sprzęt, a także uprawnienia osób, które będą wykonywać dane prace. Mówiąc o maszynach budowanych mówimy też o bezpieczeństwie. Zapraszamy do zapoznania się z dzisiejszym artykułem o maszynach budowlanych.

Walec:

Do czego służy walec? Co to za urządzenie? Już odpowiadamy! Walec przeznaczony jest do zagęszczenia gruntów podczas pracy ziemnej. Jego funkcją jest przygotowanie ziemi do dalszej pracy. Zdecydowanie usprawnia pracę i powoduje, że jej przebieg jest o wiele szybszy. Ciężko prowadzić  prace budowlane bez walca.

Jak zbudowany jest walec?

Walec posiada ramę, wał, obudowę, silnik, układ sterowania a także mechanizm ścisłe związany z pracą wału.

Walec idealnie sprawdza się do:

  • Utwardzenie ziemi i przygotowanie jej do dalszej pracy
  • Zagęszczenia gruntu
  • Zagęszczenia górnych nasypów

zdjęcie placu budowy

Koparka:

Czym jest koparka?

Koparka to wspaniała maszyna, bez której prace budowlane nie mogłyby się udać. Koparka służy do prac ziemnych, takich jak oddzielnie urobku i załadowanie go na maszyny transportowe czy w miejsce przeznaczenia.

Jak zbudowana jest koparka?

Na rynku istnieje wiele rodzajów i typów koparek, stąd ich budowa się różni. Natomiast łączą je cechy wspólne, inaczej nie byłyby wszystkie koparkami. Każda koparka składa się z podwozia, który jest zespołem nośnym i nadwozia, które zawiera silnik, kabinę operatora i urządzenia sterujące.

Jakie są typowe podziały koparek?

Koparki wyróżnia się na te pracujące w cyklu ciągłym i przerywanym:

  • Cykl ciągły – te maszyny nie przestają pracować, każdy kolejny cykl pracy rozpoczyna się tuż po zakończeniu poprzedniego. Ich wyposażenie zawiera całe mnóstwo naczyń urabiających, które połączone są łańcuchem albo są ustawione na kole czerpakowym.
  • Cykl przerywany – te koparki posiadają tylko jedno naczynie urabiające. Praca nie jest ciągła, ponieważ po każdym etapie pracy następuje moment pomocniczy. Maszyna przenosi naczynie z urobkiem, opróżnia i wraca na pozycję.

Rusztowanie:

praca walcem na placu budowyRusztowanie pozwala na pracę na wysokościach. Należy mieć na uwadze, że praca ta nie należy do bezpiecznych, więc konstrukcja musi być zamontowana przez osoby wykwalifikowane z odpowiednimi uprawnieniami pod nadzorem.

Rusztowanie jest konstrukcją tymczasową, która zostaje postawiona na określony czas trwających prac. Celem rusztowania jest zapewnienie komfortu i bezpieczeństwa podczas pracy na wysokości.

Rusztowanie – przy jakich pracach jest wykorzystywane?

  • Przy wnoszeniu różnych materiałów
  • Przy konserwacji
  • Przy malowaniu
  • W wielu innych pracach na budowie, gdzie działania/ czynności podejmowane są na wysokości

Bardzo ważna jest znajomość norm i wszelkich przepisów,  służących zachowaniu bezpieczeństwa na budowie. Koniecznym jest, aby rusztowanie było zamontowane, użytkowane i demontowane przez osoby z uprawnieniami. Ważny jest również projekt rusztowania i instrukcja jego eksploatacji. Dopiero po zatwierdzeniu konstrukcji przez kierownika budowy można zacząć pracę na rusztowaniu. Stosowane zatwierdzenie powinno zostać odnotowane w dzienniku budowy.

Zaleca się, aby zwracać uwagę na to, jaki sprzęt wybieramy. Pamiętajmy, że najważniejsze są bezpieczeństwo oraz jakość wykonanych prac. Dobrze dobrane maszyny pozwalają na realizację projektu budowy, która przebiega bezproblemowo i szybko. Dbając o komfort pracy, dbasz też o efekt.